WSJ: iPhone mund të zhduket nga tregu, njejtë si Polaroid - Bota Sot
WSJ: iPhone mund të zhduket nga tregu, njejtë si Polaroid

Mobile

WSJ: iPhone mund të zhduket nga tregu, njejtë si Polaroid

Më: 14 janar 2019 Në ora: 14:31
iPhone

Apple ka pasur sukses me një shumëllojshmëri produktesh në historinë e tyre, si p.sh. iMac G3, iPod, dhe vitet e fundit iPhone, që ndihmoi kompaninë të rritet deri në pikën ku për një çast të shkurtër, Apple ishte kompani një trilion dollarëshe. Megjithatë, ndërsa tregu maturohet dhe me konkurrencën që vjen me pajisje më të lira, nuk është për t’u habitur që kërkesa për iPhone po dobësohet.

Por a mund të arrijë deri në pikën ku iPhone mund të bëhet përfundimisht i papërdorshëm, si Walkman i Sony? Kjo është ajo që një raport i kohëve të fundit nga Wall Street Journal duket se nënkupton, ku thonë se ashtu si Walkman dhe Polaroid, iPhone mund të zhduket një ditë.

Raporti vë në dukje disa shembuj të kompanive në të kaluarën të cilat dikur konsideroheshin gjigantë të industrisë, si Kodak, Polaroid dhe Sears, por pohon se këto kompani mbaheshin shumë ngushtë ndaj një ideje të vjetër.

Kjo nuk do të thotë se Apple është në rrezik ose që iPhone është afër zhdukjes tani për tani, por raporti ka një poentë të mirë.

Apple duket se po eksploron gjëra jashtë iPhone, ku gjatë një interviste të kohëve të fundit me CNBC, CEO i Apple Tim Cook deklaroi se kompania kishte shërbime të reja që ata kishin planifikuar të nisnin në 2019.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...