Keni qenë duke e mbushur smartfonin tuaj gabim gjatë gjithë kohës - Bota Sot
Keni qenë duke e mbushur smartfonin tuaj gabim gjatë gjithë kohës

Mobile

Keni qenë duke e mbushur smartfonin tuaj gabim gjatë gjithë kohës

Më: 15 shkurt 2019 Në ora: 23:51
Nëse dëshironi të mbani baterinë tuaj në nivel të lartë, ju duhet të ndryshoni disa gjëra.

Bateritë tona të smartfonëve mund të cilësohen si 'të këqija' sepse mezi zgjasin një ditë.

Por, pjesërisht është faji ynë sepse ne i kemi akuzuar ata gabim gjatë gjithë kohës.

Në fakt, një faqe nga kompania e baterive ‘Cadex’, e quajtur ‘Battery University’, detajon se si bateritë litium-ion në smartfonët tanë janë të ndjeshëm në versionin e “stresit”. Dhe, ashtu si për njerëzit, stresi i zgjeruar mund të dëmtojë jetëgjatësinë afatgjatë të baterisë suaj të smartfonit.

Nëse dëshironi të mbani baterinë tuaj në nivel të lartë, ju duhet të ndryshoni disa gjëra.

Sipas ‘Battery University’, duke lënë smartfonin në rrymë kur është i mbushur plotësisht, si gjatë natës, mund t’i bëjë dëm baterisë tuaj.

Gjithashtu, po e njëjta kompani po sugjeron që të mos ta mbushni baterinë e smartfonëve në 100 për qind.

Ndër të tjera, kompania po sugjeron që ta largoni e ta fusni sërish në rrymë herë pas here, ngase i ndihmon baterisë të zgjasë më shumë gjatë ditës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...