Huawei po planifikon të sjell një telefon 5G, për vetëm 150 dollarë

Mobile

Huawei po planifikon të sjell një telefon 5G, për vetëm 150 dollarë

Më: 22 janar 2020 Në ora: 12:45
Huawei

Rrjetet 5G tani jetojnë në shumë vende të botës.

Shumica e pajisjeve me mundësi 5G janë telefona të shtrenjtë, por shumë kompani po punojnë shumë për të ofruar lidhje 5G në pajisje mesatare.

Aktualisht, telefoni më i lirë 5G në treg kushton rreth 290 dollarë, por Huawei mund të jetë duke u përgatitur për të na dhënë një mundësi më të mirë dhe më pak të shtrenjtë.

Huawei është duke punuar në një telefon të ri 5G që mund të arrijë me një çmim prej $150 deri në fund të këtij viti, ose në fillim të vitit 2021.

Ende nuk dihet se çfarë procesori do ta bëjë këtë të mundur.

Sidoqoftë, të paktën dihet se Qualcomm dhe MediaTek kohët e fundit kanë paraqitur procesorë të tillë si Snapdragon 765G dhe MediaTek 1000L që do të lejonin lidhjen 5G në disa pajisje të mesme.

Deri tani, Huawei dhe Samsung udhëheqin tregun 5G duke raportuar se transportojnë pajisje 6.9 dhe 6.7 të aktivizuara me 5G.

Ne do të shohim se si gjërat ndryshojnë pasi Apple do të hyjë në tregun 5G më vonë këtë vit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat