Samsung përfiton nga puna nga shtëpia, në mes të coronavirusit, fitimet e tyre janë rritur

Mobile

Samsung përfiton nga puna nga shtëpia, në mes të coronavirusit, fitimet e tyre janë rritur

Më: 8 prill 2020 Në ora: 13:16
Samsung

Gjiganti i teknologjisë së Koresë së Jugut, Samsung, njoftoi të martën se fitimet e saj në tremujorin e parë u rritën pak, të nxitur kryesisht nga kërkesa e qëndrueshme për produkte nga kjo kompani gjatë pandemisë së Covid-19.

Në tre muajt e parë të këtij viti, fitimet e biznesit bazë u rritën 2.7 për qind më shumë, vlerëson Samsung.

Analistët e Koresë së Jugut prisnin që kompania të përfitonte nga aktiviteti i rritur për shkak të punës nga shtëpia, pasi kjo do të nxiste kërkesën për produkte të kësaj kompanie.

Pandemia, nga ana tjetër, ka të ngjarë të ndikojë negativisht në biznesin e telefonave inteligjentë dhe pajisjeve shtëpiake të Samsung për shkak të mbylljes së përkohshme të fabrikave dhe dyqaneve me pakicë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat