Kujdes, rrjeti LTE është i pasigurt për biseda dhe SMS - Bota Sot
Kujdes, rrjeti LTE është i pasigurt për biseda dhe SMS

Mobile

Kujdes, rrjeti LTE është i pasigurt për biseda dhe SMS

Më: 5 mars 2018 Në ora: 18:05
Ilustrim

Ekspertët e sigurisë kanë gjetur dobësi të sigurisë në protokollet LTE, të cila sulmuesve iu mundësojnë të kryejnë dhjetëra sulme serioze.

Kjo prefshin edhe spiunimin e telefonatave dhe SMS-ve, përcjelljen e lokacionit,  largimin e pajisjes nga rrjeti, madje edhe alarmimet e rrema urgjente.

Ekipi i studiuesve zbuloi se këto nuk janë vetëm sulme në teori, pasi është testuar edhe sulmi përmes kartelës SIM në katër operatorë në SHBA.

Veglat për hakimin e LTE mund të krijohen për 1.300 dollarë dhe sulmuesi mund të fitojë qasje në rrjet përmes një numri të madh resursesh, përmes të cilave bën eksploatimin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test