Akademia e Shkencave në Tiranë si ajo në Beograd - Bota Sot
Akademia e Shkencave në Tiranë si ajo në Beograd

Opinione

Akademia e Shkencave në Tiranë si ajo në Beograd

Nga: Prof. Dr. Binak Maxharraj Më: 10 gusht 2019 Në ora: 07:34
Prof. Dr. Binak Maxharraj

Çmenduri: Anipse Akademia e shkencave të Shipëerisë ishte kundër pavaresisë se Kosovës Presidenti I Kosovës e dekoroi ate me Dekoraten e pavaressisë së Kosovës

ë vitin që e lamë pas,por edhe në këtë vit Prsidenti i Kosovës Hashim Thaçi e qeli thesin e dekoratave me rastin e 20 vjetorit të pavarësisë së Kosovës.Për fytyrë toke nuk la këndë pa e dekoruar me dekoratën e pavarësisi,nuk zgjodhi as dije e as kriter e as kontribut se kujtë po a ndanë këto dekorata.Ua dha njërëzve te pamerituar,pa dhanë asnjë kontribut për pavarësin e Kosovës.Më fjaë tjera këto dekorata Presidenti i dha më te njofshëm sikur të ishin prone e tij.Shkurtë këto dekorata ua ndau pesonave qe kishte interes.

 Ky shkojë aq larg sa qe u dau dekorata edhe atyre qe ishin kundër pavaresisi se Kosovës dhe qe vazhdimisht donin ta shkaterrojnë.Dekorata iu dha edhe Baton Haxhiut,njeriut me të përfolua dhe te yrryerr për coptimin e Kosovës,iu dha edhe Shefit te SHISH te Shqiperisë Fatos Klosit,asgjë nuk dha për pavarësinë e Kosovës,pos qe është I dyshuar për vrasjen e Ministrit te Kosovës Ahmet Krasniqit,për çka ndoshta edhe është dekoruar nga Presdenti.

Por dekorata më e pisët e cila e patë tronditur opinionin shqiptare andej e këndej kufirit ishte dekorimi me Dekoratën e Pavaresisë së Kosovës Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Republikës së Shqipërisë,për kontributën e sajë”shkencor”sepse kjo Akademi doli haptas kundër Pavarësisë së Kosovës në tetor të vitit 1998 kur Kosova kallej flakë,kur UÇK-ja dhe populli shqiptarë I Kosovës I kishte marrë armet në dorë dhe luftonte për pavaresinë e Kosovës.

Në këtë kohë Akademia e Shkencave dhe Arteve të Republikës së Kosovës e shpërndante Brenda dhe jashtë Shqipërisë “Platëformën për zgjedhjën e çeshtjës kombetare shqiptare,te botuar në vitin 1998,e cila I gjasonte kryekputët Plateformës se Akademisë së Shkencave dhe arteve të Serbisë.Se nuk ishte kjo Platëforme as kombetare,as patriotike e tregon fakti se me këtë Plateform kjo Akademi këtkonte decitivishtë së “Kosova duhet domosdoshmerisht te jete element konstituiv I Republikës Federative të Jugosllavisë”.Të njejtën gje e kërkonte edhe Akademia e shkencave në Berograd:pra si duket këto dy Akademi”shkencore”ishin në të njejteën linijë,për zgjedhjën e çështjës shqiptare

Dhe për te qenë absurditeti më i madh qohet “biri” i Drenicëe kreshnike Presidenti  I mjerë i  Kosovës Hashim Thaçi  e dekoron Akademin e Shkencave dhe arteve në Tiranë më”Dekoratën për pavarëlsinë e Kosovës” e cila ishte kundër pavarësisi së Kosovës.

Këtë gjë të pistë nuk do ta kishte bërë asnjë shqiptarë qe I ka dy kokrra mend ne kokë,por Presidenti I jonë po delë se nuk I ka as dy.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...