Intelegjenca politike dhe Politika intelegjente - Bota Sot
Intelegjenca politike dhe Politika intelegjente

Opinione

Intelegjenca politike dhe Politika intelegjente

Nga: Sabahate Byci Më: 10 shtator 2019 Në ora: 13:36
Sabahate Byci

Politika është vetë Populli i cili nëpërmes të zgjedhurve të tij mbanë thellë shum thellë shpresën në thesarin e Shpirtit me mendimin se sinqertë e drejtë e ka vepru me përzgjedhjen e kanditates/tit të vet për ta udhëhequr më tutje ate bashkë me Shtetin e vet.
Sepse fundi i fundit politikës nuk i nevojiten edhe aq shum intelektualët ( shiqo shum politkan e politikane kudo në Botë që sa i përket strrukturave shkollore nuk renditen edhe aq në nivele tė larta) por politikes dhe popullit i nevojitet „mbrojtja“ nga të gjitha vetitë keqbërse në Jetën e përditshme dhe eksplicit MBROJTJA NGA VETIT E NDYTA dhe të FLLIQTA që i shkaktohen, ja me,ose pa vetdije Shtetit përkatësisht MËMATDHEUT-VENDLINDJES, e posaqërisht nevojitet të mbrohet HISTORIA për t’mos lënë në HARRESË ktë FENOMEN EGZISZENCIAL TË PAVDEKSHMERISË, SHUARJES DHE ASIMILIMIT TË NJË POPILLI në ktë rast TË POPULLIT tonë SHQIPTARË.
Se ne si gjenerata kemi ardhur, do vijin edhe do të shkoim e MËMËATDHEU -VENDLINDJA gjithmonë do të mbes me HISTORINË që politikanët intelektual apo Intelektualët politikan, me imagjinatat e tyre duhet t’iu lënë Gjeneratave që vijnë trrashigiminë që kurr mos t‘iu nënshtrrohen
„LAKMISË FINANCIARE - SE KJO FORMË LAKMIJE VETEM ASIMILON“ se tek fundi;
„Çda proçes ngënjejeje e ka në dispozicion edhe proçesin e jashtëqitjes“ kshtu është edhe me politikë - dikush hyn politikë e më vonë edhe del nga ajo por qëllimi kryesorë i sinqertë, i drejtë e jo korrupt është ( kjo vetem sipas meje) citat i imi;
-„Hyn i „paster“ në politikë e dil edhe më i PASTER dhe me më VLERË nga e njejta“

I lutem dhe e dhasht Zoti që kjo trrashigimi e interesit të disa personave të caktuar, që aq cekët dhe shum kalkylë ngrisin kokat kinse po e udhëheqin Vëndin mirë, duke buzqeshur mshehurazi për gëzimin Shpirtit të tyre për pasurit që i kan shpejtëfituar, pra sa çil e mbyllë sytë, duke harruar fare se çkado që vjen shpejtë edhe shkon shpejtë - KËSHTU LIGJI I NATYRËS-BALLANCIMI I SAJË.
Si dhe Politika Intelektuale apo Itelektualët politik që po„hypin“ mbi postin politik që bile as në ëndërr ndoshta nuk e kan parë ( por RROFT neposi ) ecin duke i zgërdhatur sytë dhe duke i bër pyetje vetvehtes -
„hej a është e vërtetë dhe e mundur se kjo pasuri është e imja, apo jam në ëndërr?!!!“
Tërsisht duke e harruar dhe anashkaluar FUKARANË dhe buken e gojës së përsitshme të Familjes e të tij!
Por një gjë mos të harrohet kurr se pas aktit të fundit të kësajë jete! Asgjë nuk do të marrim me vehte! E tëra do të mbesë këtu-Edhe aftësia intelektuale e politikës dhe aftësia e politikës Intelektuale duhet të jetë me e edhe pa dashje shum e ZGJUAR për atë atë që do të mbetë pas tyre dhe pas nesh, sikurse vet NATYRA.
Se HISTORIA E FITUAR me shum mundime, me Gjak të Heronjëve dhe Dëshmorëve SHEKUJ me rradhë HISTORI KJO E KRIJUAR E CILA DUHET SHKRUAR NGA TË MENÇURIT E KOHËS NË FJALË QË TË MBESË PËRJETËSISHT E GJALLË DUHET TË JETË RREALIZIM I PASTËR PRIMARË I QËLLIMIT TONË GJITHKOMBTARË SHQIPTARË NË TË GJITHA AKTIVITETET E JETËS SË PËRDITSHME, SOT,NESER, PASNESER E KSHTU SHEKUJ ME RRADHË PËR GJENERATAT QË DO NA VIJNË.
P R A
Përderisa disa politkëbëres nuk i përfillin të gjitha masat,të cilat për një Shtet duhet përfshirë për të Udhëhequr një shoqëri sa më drejtë, më sinqertë e më mirë që është e mundur, në të gjitha Aktivitetet e jetës së përditshme pa dallim të masës përkatësisht, praktikisht dhe teoretikisht të qenjes njerzore të Zotit apo në formën civiliziese ashtu të them, të qenjes Natyrore të Universit, dhe duke rrespektuar e jo duke e definuar popullin tonë të gjorë Shqiptarë her“publikë“ e her si Ztr. D. Bushati, citati i tij; „qytetarë të zakonshëm?!“( pse ndër Shqiptarët paska edhe qytetarë të pa zakonshëm a?!) para dy ditesh në një intervistë me gazetaret e „Zërit të Amerikes“ dhe për deri sa metoda e mënyra e ideve të caktuara vetjake ndaj interesave të të tjerëve nuk kundervihet dhe nuk gëzon më shum prioritet, nuk mund të flasim as nuk mund të shkruajm ( kshtu mendimi i im ) as për sa „i duhet Intelektualit Politika dhe sa i duhet Politika intelektualit“, pse?!
Sepse çdo intelektual dhe çdo politikanë/e gjithashtu së pari duhet të nisë punën etij/sajë duke caktuar qëllime për rrealizime - duke marrur në konsideratë së pari Resourset në dispozicion, pastajë Problemet dhe më vonë të gjitha masat për të arrijtur deri te rrealizimi sa më i mirë që bën, në formë të paster, jo korruptive, jo kriminele dhe kunder çdo neposi - pra për të arritur qellimin e drejtë e të pastër, në asi forme, e cila në të gjitha anët VeJuLiPe partiake mund të aprovohet dhe festohet si sukses në masa të papara dhe pozitivisht të pa imagjinuara por prap se prap Realisht të mundshme.
Në mënyrë,që në fund tė çdo proçesi vlera të gëzoj me masën e sajë, qoft kjo të ketë qenë rrjedhojë e një Intelektuali apo rrjedhojë e një politikani, kryesorja rrealizimi i qëllimeve dhe SUKSESET
Pra edhe një her, metoda dhe mënyra e vet parashikimeve të caktuara për t‘iu kundervu interesave të të tjerëve.
Është vet Politika Intelektuale apo Intelektuali Politik?!!
Une them;
E tij/e sajë është Politika, për të mbajtur marrëdhënje të mira me të gjitha palët kudo dhe me çdo kë.

Me Përshëndetje shoqrore
Sabahate Byci Schkrimtare, Piktore e pavarur, Publiciste dhe Analiste e lirë
GjakoShqiptareGjermane
10.09.2019 e Marte 12:05h
Gjermani

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat