Një vendim i drejtë i Gjykatës Kushtetuese do ta shpëtonte vendin - Bota Sot
Një vendim i drejtë i Gjykatës Kushtetuese do ta shpëtonte vendin

Opinione

Një vendim i drejtë i Gjykatës Kushtetuese do ta shpëtonte vendin

Binak Maxharraj Nga Binak Maxharraj Më 27 maj 2020 Në ora: 21:21
Gkykata Kushtetuse

Data 29.5.2020, konsiderohet një ndër datat me te rëndësishme për vendin në këto vitet e fundit, sepse një vendim i drejtë i sajë i bazuar(jo nw lojëra politike)por decitivishtë i bazuar në kushtetutë do ta shpëtonte vendin,

nga ngerçi politik,do te sillte një kurs tjetër politikë në jetën politike te vendit, Do ti sillte shumë te mira vendit, sepse

1.Nga ky vendim i drejtë i gjykatës kushtetuese, i bazuar ne kushtetutë, do ta detyronte Presidentin e Kosovës Hashim Thaçin të jepte dorëheqjeje si shkelës i kushtetutës duke i mandatuar jo ligjërisht Avdullah Hotin për kryeministër. Dobia do te ishte e shumë fishët, sepse do te dorëheqej nga Presidenca njeriu i cili për vite i solli te këqija dhe e mbështolli jetën politike ne atë masë sa qe ajo gati të paralizohet,por edhe duke sjellë imazh te keq për Kosovën në arenën ndërkombëtare,

2.Një vendim i drejtë i gjykatës kushtetuese do ta çonte vendin ne zgjedhjet e reja që në një garë ferrë midis partive do te fitonte ajo parti për te cilën populli mendon se është më e mira e cila është në funksion të tijë dhe jo të interesave të oligarkive, kriminelve dhe të korruptuarve, dhe

3.Ajo së çfarë është, poashtu shumë e rëndësishme ,një vendim i drejtë i gjykatës kushtetuese, do ta pengonte ndarjen e Kosovës, coptimin e saj, më çrast do ta mbronte integritetin dhe sovranitetin e vendit qe parashihet edhe më kushtetutë. Përndryshe, çdo kush duhet ta dijë se nëse gjykata kushtetuese nuk e parandalonë këtë vendi shumë shpejtë do te copëtohet ,janë gati planet, hartat, skicat, te cilat janë në tavolinat e qeverive te medha të cilat si te tilla nuk po demantohen haptasi, pos nga ajo gjermane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat