Nuk ka paqe botërore pa shpërbërjen e federatës ruse si dhe pa futjen e Serbisë nën mbikqyrjen e protektoratit ndërkombëtar...

Opinione

Nuk ka paqe botërore pa shpërbërjen e federatës ruse si dhe pa futjen e Serbisë nën mbikqyrjen e protektoratit ndërkombëtar...

Nga: Sami Arifi Më: 9 maj 2022 Në ora: 08:10
Sami Arifi

Serbia, e cila bëri katër luftëra kriminale në ish-Jugosllavi, ishte dhe mbeti me mentalitetin pushtues ndaj popujve jo serb, prandaj, ajo për t’u reformuar në frymën e demokracisë së vendeve perëndimore duhet të futet nën mbikqyerjen e protektoratit ndërkombëtar për një kohë të caktuar derisa të heq mentalitetin për luftënxitje pushtuese, të ndihmuar nga federata ruse, ndaj shteteve fqinje që janë krijuar pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë.Federata ruse duhet të shpërbëhet për të krijuar mundësinë e lirisë së popujve që janë të robëruar nga kjo federat shtypse mbi popujt tjerë jo rus...

-Shpërbërja e federatës ruse do të krijonte mundësi popujve që tani gjenden  nën këtë federat të robëruar të formojnë shtetet e pavarura me një rend demokratik në frymën e demokracive perëndimore dhe njëherit do të zvoglonin fuqinë e hegjemonisë së kësaj federate për shtrirje edhe më pushtimin apo ndikimin në shtetet evropiane...

-Shpërbërja e federatës ruse do të ishte një nxitje e shpejt dhe stabile e zhvillimit ekonomik, njëherit do të ishte edhe siguri e qëndrueshme e rendit botëror me demokraci të avansuar...

-Serbia tani nuk ka si të demokratizohet meqë udhëheqja e saj e tanisme është pjellë e kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviqit, që njëherit edhe tani komplet strukturat e shtetit serb kanë njëmedësi jo komunikuese që nuk mund të dialogohet...kjo strukturë udhëheqëse e  Serbisë edhe pas njëzet e ca viteve për luftërat kriminale që bëri ndaj popujve tjerë jo serb nuk ka kërkuar falje dhe si e tillë ajo nuk njeh ende realitetet e krijuara të këtyre shteteve me rastin e shpërbërjes së federatës jugosllave.

-Serbia e tanishme njeh realitetet e krijuara vetëm përmes gjuhës së forcës, siç thotë populli. “nëse i zihet bishti me derë”, përmes fuqive botërore të cilat kanë potenciale ushtarake dhe ekonomike ta ndëshkojnë ate, siç është SHBA-ja dhe BE-ja...

-Shqiptarët o sot o kurrë duhet të jenë këmbëngulës dhe të bashkuar në të drejtën e kërkesave legjitime të tyre, si pozitë dhe opozitë për kauzën e madhe kombëtare. Shteti i RK-së të jetë funksional, pra, të lirohet nga pengesat e shtetit serb, posaçërisht udhëheqja dhe opozita e RK-së të jenë të bashkuar përbisedat dialoguese Kosovë-Serbi të tanishme që po ndodhin në Bruksel me ndërmjetësimin e nërkombëtarëve...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat