Të bojkotohet dhe injorohet Presidenti i Kosovës - Bota Sot
Të bojkotohet dhe injorohet Presidenti i Kosovës

Opinione

E hënë, 22 tetor 2018

Të bojkotohet dhe injorohet Presidenti i Kosovës

Nga: Hafiz Shala Më: 25 shtator 2018 Në ora: 13:05
Hafiz Shala

Pasi po bojkotohet nga populli i Kosoves,Parlamenti i Kosoves,Partite politike,Deputetet e shumices ne opozitë, shoqeria civile,athere konsiderojë se edhe mjetet e informimit duhet ta injorojne dhe bojkotoj duke mos marre pjesë ne konferencat e tije te shtypit te cilat per ti ikur raportimit ne organin me te lartë legjislativ te Republikes se Kosoves-Parlamentit,i cili me Kushtetutë eshte i obliguar njihere ne vit,ky president po i keqëperdor ato per afirmimin e veprimeve te tije kunder shtetit dhe popullit te Kosoves gjoja per nji “marrëveshje me Serbinë duke fituar teritore te reja permes bashkimit te Kosoves lindore” pa i dhene asgje Serbisë?!

Ky bojkotim, nuk eshte veprim antidemokrati,antishteteror,por eshte ne sherbim te mbrojtjes se Reoublikes se Kosoves nga zvoglimi( 8200 hektar ju dhuruen Malit te Zi),nga deshtetezimi,defunkcionalizimi deri te krijimin e nji republike serbe ne trupin e tkurrurr te Kosoves permes Asociacionit me fuqi egzekutive me pretendime qe nji ditë ta shpallin pjesë te pavarur veriun e Mitrovices dhe ti bashkangjitet Serbisë.
?
Ky,presidenti, nuk eshtë ne gjendje ta kuptojë ne esencë se qka po deklaronë,qka po kerkonë dhe,perpos atyre qe ja “rrahun krahet” gjoja per nji iniciativë”shpresëdhenese”se mundë te arrihet nji “paqe afatëgjate” me kendë,me Serbinë, eshtë larg qdo logjike normale duke u bazuar ne rregullat nderkombetare ne aspektin e marredhenieve ne mes shteteve qe kanë nji gadishmeri per paqë,per nji prosperitet dhe per nje afrim ne mes popujve qe me shekuj kanë qenë te hasmuar ne,kete rast shqiptaret te sulmuar nga Serbia me perkrahjen e fyqive te medha qe nga viti 1878,1913 deri ne ditet e sotit kur ne krye te shtetit qendrojnë mercenaret te semuar dhe te verbuar per pushtet dhe pasuri,dhe njiherit te shastrisur nga Gjykata Speciale per krime te luftes ndaj vrasjeve politike brenda shqiptare.Sikur Serbia te ishte nji shtet sikur Anglia e cila e dorëzojë Hong Kongun pa kurfar kushtezimeve ne menyrën ma paqesore te mundur duke i,plotesuar te gjitha normat nderkombetare te dorëzimit te nji kolonie e shfrytezuar me vite,do te ishte e pranueshme teza se Serbia eshte e gatqme per nji epilog te tillë.Por,nji Serbi me nji udheheqje panmilosheviqiane me Vuqiqin dhe Daqiqin si bashkpunetor te tijë te ngushtë i cili gjatë vizites se tijë ne veri te Mitrovices,lavderoje shefin e tijë te idealit dhe te shpirtit por,me verejtje serioze se ai,nuk e kreu punen siduhet ndaj shqiptarve te Kosove sepse,pasi nuk i deboje qe te gjithe nga trojet e tyre stergjysherore shekullore,athere,eshte deshtë me mtodat” edukative” te Nikolla Pashiqit qe,nese nuk ju degjojnë,deboni qe te gjithe,e pastaj ata qe kanë mbetur,duhen te vriten.Kete,jau pate thene Pashiqi superuqive se keta dijne si ti “edukojne” shqiptaret.
Si munde te bisedosh me nji shtet qe duke mos pranuar fajesinë per krimet,perdhunimet dhe shkaterrimet ekonomike,le qe asnjihere nuk pati gadishmeri qe te kerkojë falje ne emer te shtetit duke e gjykuar politiken segregacioniste dhe raciste,kjo,Serbia,me metodat ma armiqesore permes veprimeve diplomatike,tentonë ta pengojë Kosoven ne anetaresimin ne arganizatat nderkombetare,deri te angazhimi i terhjekjeve te njohjeve te deritanishme nderkombetare nga 115 shtete,ku doren ne zemer klasa politike e Kosoves i ka kontribue dhe po i kontribuon ne krijimin e nji dyshimi se ky shtet do te deshtojë.Prandaj,teza e presidentit per shkembi apo korigjim kufijshë i ka dhene shpresë dhe shkasë Serbise qe te sillet ne ketë menyre dhe,pse mos te sillet kur presidenti benë takime te fshehta dhe plane ogurzeze per ti ndihmue Serbisë sepse asajë i nguteti pranimi sa ma i shpejtë ne BE per te shfrytezuar ndihmat ekonomike te nje Serbie ekonomikishtë te shkallmuar.

Keto,vetëiniciativa te presidentit pa perkrahjen e asnji institucioni,asnj partie politike,qoftë edhe partia e tije,shumica prej tyre,Kryeministri,Kryeparlamentari dhe Kabinati qeveritar,ky,megjithate,nuk ka te ndalur.Po e keqëperdor nji Parlament jofunkcional,nji opozitë te ndarë dhe inatqore,nji komunitet nderkombetar qe pa u leshue ne pasojat e marrveshjeve te gabuara,jo mirë te analizuara,dhe pa hy ne historinë e subjekteve ne marrveshje,te cilat zhvillojnë bisedime ne pozita jo te barabarta ku Kosova ende nuk njifet nga Serbia dhe ende juridikishte por ne pjesen veriore edhe praktikishtë,Kosoven me Kushtetutë e konsiderone pjesë te sajë.Kush me kendë po bisedonë,kush me kendë po mirret vesh dhe ne qfar kushtesh?

Liga Qytetare Shqiotaro Amerikane- Bordi drejtorve,ne bazë te shumë kerkesave nga trojet shqiptare qe te veprojë me nguti per te ndalur trendin e ecurive negative perposë ne shtetin e Kosoves poashtu edhe ne Administraten Amerikane ku sipas ecurive dhe disa deklaratave te Keshilltarit per Siguri Kombetare te Kabinetitte Presidentit Trump,anipse me ambigutitete,jane shume brengosese dhe sinjalizonë se,qeshtja e Kosoves nuk eshtë me nder prioritet ne krahasim me administratat e kaluara anipse,qe te gjithe deklarohen se Kosoven do ta perkrahin por shtrohet pyetja,a do te na perkrahin me keta kufijë qe na kanë njohur pa u leshue ne mercenaret serb duke filluar nga kryetari shtetit i cili per ti shpetue Gjykates Speciale,po benë qmos qe miqve tanë tu hyne nen lekurë gjoja se donë te arrinë marrveshje me Serbinë me qdo kusht dhe me qdo qmim,por,gjithesesi,ne deme te Kosoves dhe pa perkrahjen e sovranit i cili eshte i anashkaluar,mbajti nji mbledhje me urgjencë ku analizojë gjendjen aktuale ne tereësi dhe,u dakorduan qe ta kene nji takim me Kryetari e Komitetit per Mardhenie me jashte te Kongresit Amerikan dhe ti behet me dije se,loja me kufije qofte ndryshim apo korigjim,eshtë shume e rrezikshme dhe e papranueshme per popullin e Kosoves,per spektrin politik dhe shoqerinë civile.

Liga Qytetare Shqiptaro Amerikane ka qendrim te prerë se bisedimet me Serbinë nuk duhet te zhvillohen pa njohje reciproke dhe pa e krijuar nji status te barabartë ne bisedime ne mes te dy shteteve sovrane.Pastaj,kushtet dhe dhe temat e bisedimeve si dhe analizimi i marrveshjeve te deritanishme.
Zoti DioGuardi Kryetar,bashkë me zonjen Sherley Cloys DioGuardi Keshilltare per qeshtje te Ballkanit,ffbdo te udhetojnë per Uashingtone DC ku do ti paraqesin brengat dhe qendrimet tona per gjendjen aktuale politike dhe tendencat e disa udheheqëseve shtetrore qe punojnë kunder interesave te Kosoves per interesa te tyre personale por jo edhe shteterore.Qeshtja e Kosoves Lindore,u hap pa prtmas per te krijuar nji huti dhe konfuzion jo vetem te populli por edhe te faktori nderkombetar ku sipas presidentit,”do ta bashkonë Kosoven Lindore pa kurfar veshtirësive sepse Serbia sipas tijë do ta pranojë”.Kush eshtë ai njeri normal qe i besonë kesajë teorie perpos ndonje nderskamce a kurthe e cilla sillet rreth veriut te Kosoves dhe Asociacionit te komunave me shumicë serbe.Kjo ishte lojë e presidenti me emocionet e shqiptarve te asajë treve,te diskriminuar,te neperkembur deri te ndalimi i librave ne gjuhen shqipe.Pse presidenti asnjihere nuk e shtrojë ketë qeshtje as ne Bruksel e as ne Uashingtonë per ti kerkue te drejta reciproke me serbet e Kosoves si minoritet por me statusin e vetem te ketillë ne rruzullin tokesor ku,si pakicë e bllokojnë shtetin e Kosoves ne qdo adpekt.

Prandaj,shqiptarete Kosoves Lindore,nuk pajtohen qe Kosova te humbë teritor qoftë edhe me nderrim teritoresh qe askuajtë nuk i shkonë ndermend qe te tregëtoje troje  shqiptare ne tokat shqiptare te aneksuara me dhunë nga Serbia.

Me ketë udheheqje,Kosova,nuk duhet as nuk mundë te zhvillojë buseda valide dhe te qendrueshme me Serbinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test