“Një Qeveri e tillë duhet të ik sa më shpejt” - Bota Sot
“Një Qeveri e tillë duhet të ik sa më shpejt”

Politika

“Një Qeveri e tillë duhet të ik sa më shpejt”

Nga: N.H Më: 21 prill 2019 Në ora: 22:19
Qeveria Haradinaj

Opozita edhe me tej po e ka të pamundur sigurimin e numrave të nevojshëm për rrëzimin e qeverisë aktuale, shkruan gazeta “Bota sot”.

Mirëpo, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), ka shfaqur pritjet e saja se një pjesë e pozitës do të votojë për rrëzimin e Qeverisë aktuale.

Njohësi i zhvillimeve politike në vend, Faik Krasniqi, duke folur për gazetën “Bota sot”, ka thënë se me votat e Listës Serbe mund të rrëzohet Qeveria, por, sipas tij, është e pandershme që krijimi dhe rrëzimi i Qeverive në Kosovë të ndodhë nga kjo listë.

“Opozita nuk i ka numrat e nevojshme për ta rrëzuar Qeverinë, edhe nëse deputetët e PSD-së i bashkohen mocionit. Me votat e Listës Serbe mund të rrëzohet Qeveria, por është e pandershme që krijimi dhe rrëzimi i Qeverive në Kosovë të ndodhë nga kjo listë, respektivisht nga Beogradi zyrtar, kur e dimë që Vuçiq është themeluesi i kësaj liste”, ka thënë ai për gazetën “Bota sot”.

Krasniqi me tej është shprehur se nuk beson se deputetët nga pozita do t’i bashkohen nismës së pozitës për rrëzimin e Qeverisë.

Ai ka potencuar krejt në fund se një Qeveri e tillë duhet të ik sa më shpejt.

“Nuk besoj që deputetë të pozitës i bashkohen nismës së pozitës për rrëzimin e Qeverisë. Kryeministri Haradinaj e dinë fare mirë që vetëm PDK do ta rrëzonte nga pushteti, por PDK-ja në sondazhe është shumë keq, dhe zgjedhjet do ta dërgonin në opozitë. Sidoqoftë, një Qeveri e tillë duhet të ik sa më shpejt”, ka thënë krejt në fund, analisti politik Faik Krasniqi, për gazetën “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...