Eksperti i sigurisë: Serbia e shqetësuar, po kërkon ndihmë nga Rusia dhe Kina - Bota Sot
Eksperti i sigurisë: Serbia e shqetësuar, po kërkon ndihmë nga Rusia dhe Kina

Politika

Eksperti i sigurisë: Serbia e shqetësuar, po kërkon ndihmë nga Rusia dhe Kina

Nga: N.H Më: 7 dhjetor 2018 Në ora: 23:02
Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) i kanë dhënë mbështetje të fuqishme dhe pa rezervë krijimit të Ushtrisë së Kosovës.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) i kanë dhënë mbështetje të fuqishme dhe pa rezervë krijimit të Ushtrisë së Kosovës. Ishte ambasadori i ri amerikan, Philip Kosnett dje i pushoi të gjithë zërat kundër Ushtrisë, duke thënë se është proces i natyrshëm që Kosova t’i ketë Forcat e Armatosura.

Lidhur me ketë, eksperti i sigurisë në vend, Hajrullah Tërnava, në një prononcim për gazetën “Bota sot”, ka thënë se Kosova si shtet i njohur nga 116 shtete duhet ta ketë ushtrinë e saj tashmë.

“Kosova si shtet i njohur nga 116 shtete dhe me shpalljen e pavarësisë me 17.02.2008, gjithsesi se duhet ta ketë ushtrinë e saj. Rrethanat në të cilën gjendet tani Kosova, që pavarësinë e saj nuk e kanë njohur edhe 5 shtete të BE-së e që edhe ato janë anëtare të NATO-së, po na e vështirëson formimin e ushtrisë, me vet faktin se këto 5 shtete po e kundërshtojnë formimin e ushtrisë tonë. Jens Stoltenberg, sekretar i NATO-se, u prononcua se Kosova nuk duhet të ngutet me formimin e ushtrisë, dhe nëse veç donë me e formu ushtrinë, duhet të procedohet sipas kushtetutës, e kjo e pamundëson një gjë të tillë, derisa Lista Serbe është pjesë e Parlamentit, sepse kushtetuta duhet të miratohet nga kjo listë me 80 për qind, gjë që e bënë të pamundur formimin e ushtrisë”, ka thënë Tërnava.

Tutje, njohësi i sigurisë, ka potencuar se Serbia me një gjë të tillë është tepër e shqetësuar dhe është duke kërkuar ndihmë nga miqtë e saj si Rusia dhe Kina që të propagandohet kundër ushtrisë.

Image
Hajrullah Tërnava

“Parlamenti i Kosovës e ka proceduar ketë çështje përmes ligjit që në shkallën e parë i ka kalua tri format e të votuarit dhe tani pritet që më 14 dhjetor të bëhet votimi përfundimtar, dhe po kaloj në ketë votim e që pritet të kaloj, nga kjo datë mund të llogaritet se Kosova tani edhe zyrtarisht është me ushtrinë e saj. Serbia me një gjë të tillë është tepër e shqetësuar dhe kërkon nga miqtë, sikur që janë Rusia, Kina e shumë shtete tjera që me dezinformata të ndryshme sikurse që ata dinë për t’i bërë, që ta bëjnë të pamundur krijimin e ushtrisë”, ka thënë ai.

Në fund, Tërnava ka thënë se me përkrahjen e SHBA-së, formimi i ushtrisë së Kosovës do të ndodhë.

“Në përkrahje të formimit të ushtrisë të Kosovës tani edhe zyrtarisht u prononcua SHBA përmes ambasadorit të saj në Kosovë Philip Kosnett, i cili e arsyetoi bindshëm të mirat e formimit të ushtrisë dhe që në ketë drejtim do ta kemi përkrahjen e Amerikës, e kur dihet se edhe NATO është nën komandën e SHBA-së. Marrë në tersi sikur që tani e kemi përkrahjen e SHBA-së, formimi i ushtrisë do të ndodhë, dhe nuk do të kemi kurrfarë pasoja, sepse ata që na kanë ndihmuar me u çlirua e dinë pse e kanë bërë ketë, dhe se në të ardhmen së shpejti edhe kjo ushtri do të jetë pjesë e NATO-së, dhe në do të ju ndihmojmë miqve tonë, NATO-se me djemtë tanë si pjesë e saj, sikur që na ndihmuan në momentet më të vështira për kombin tonë”, ka përfunduar Hajrullah Tërnava për gazetën “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test