Paraburgim ndaj 4 personave për fajde

Prizreni

Paraburgim ndaj 4 personave për fajde

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 17:02
Ilustrim

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, gjyqtari i procedurës – Artan Sejrani, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë (30) ditë, e cila do të llogaritet prej kohës së arrestimit 15.06.2021 dhe mund të zgjasë deri më datën 14.07.2021, ndaj të pandehurve;

N.K., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprat penale; fajdeja, detyrimi dhe dhënia e ryshfetit, dhe në bashkëkryerje me të pandehurën A.K., veprën penale Mashtrimi,

I.F., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprat penale: keqpërdorimi i pozitës apo autoriteti zyrtar, dhe marrja e ryshfetit,

K.G., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale: keqpërdorimi i pozitës apo autoriteti zyrtar,

A.K., për shkak të dyshimit të bazuar se në bashkëkryerje me të pandehurin N.K., ka kryer veprën penale: Mashtrimi.

Gjykata me rastin e caktimit të paraburgimit ndaj të pandehurve N.K., I.F., B.G. dhe A.K., kavlerësuar se ekzistojnë arsyet ligjore për caktimin e masës së paraburgimit, dhe nga provat e mbledhura deri në këtë fazë, rrjedh dyshimi i bazuar se të pandehurit kanë kryer veprat penale për të cilat dyshohen, kurse a do të argumentohen këto fakte do të vlerësohet në fazat e mëtejme të procedurës penale.

Gjyqtari i procedurës, ka vlerësuar se ekzistojnë arsyet për caktimin e paraburgimit, duke pasur parasysh rrezikshmërinë e veprave penale e cila është në ngarkim të të pandehurve dhe pasojave të veçanta, dhe për shkak të dënimeve të larta që parashihen për këto vepra penale nëse të pandehurit shpallen fajtor, e këto rrethana shtojnë dyshimin se të pandehurit mund ti shmangen përgjegjësisë penale, me çka do të pamundësohej zhvillimi i rregullt i procedurës hetimore.

Nga të lartcekurat, Gjyqtari i procedurës ka ardhur në përfundim se në rastin konkret caktimi i paraburgimit është i arsyeshëm dhe i domosdoshëm, duke pasur parasysh faktet dhe rrethanat e kryerjes së veprës penale,  lidhshmërinë që kanë të pandehurit në mes vete, dhe peshën e rëndë të veprave penale.

Shënim: Kundër këtij vendimi, pala e pakënaqur ka të drejtë ankese, në Gjykatën e Apelit, ankesa kundër këtij aktvendimi nuk e shtynë ekzekutimin e tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat