Historia e dymbëdhjetë ujëvarave të fshatit Lubizhdë

Prizreni

Historia e dymbëdhjetë ujëvarave të fshatit Lubizhdë

Më: 29 dhjetor 2023 Në ora: 12:51
Ilustrim

U ndërtuan për të ndalur përmbytjet e fshatit, janë këto dymbëdhjetë ujëvarat në fshatin Lubizhdë të Prizrenit që secila prej tyre mbartë një histori në vete.

Kryetari i këtij fshati Nehat Vehapi thotë se kjo pjesë përveç kësaj, ka qenë pika kryesore e mullive të asaj kohe.

Ai thotë se në një oborr kanë qenë dy mulli, njëri prej tyre i përkiste një serbi.

Historia në këtë fshat nuk mbaron me kaq, interesante mbetet ajo e 150 bagëtive.

Kjo pjesë sot nuk posedon asgjë përveç gërmadhave të mullive të asaj kohe dhe 12 ujëvarave të këtij lumi që të japin qetësi.

Popullsia në fshatin Lubizhdë të komunës së Prizrenit është e përzier por të gjithë kanë të njëjtën dëshirë, rritjen e turizimit në këtë fshat piktoresk nën melodinë e ujëvarave.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat