Nëse nuk flini mirë, truri juaj do të përballet me këto probleme! - Bota Sot
Nëse nuk flini mirë, truri juaj do të përballet me këto probleme!

Shëndetësia

Nëse nuk flini mirë, truri juaj do të përballet me këto probleme!

Më: 9 shkurt 2019 Në ora: 16:16
Ilustrim

Të gjithë kemi përjetuar efektet anësore negative të gjumit të varfër gjatë natës. Nga një studim i botuar në revistën Science, qëndrimi zgjuar për plot 36 orë të plota, tregoi se proteinat të quajtura ‘tau’ në tru rriteshin me 50 përqind.

Këto proteina janë normale për trurin, por sasia e tyre e lartë nuk është normale. Ata rriten kur ju qëndroni pa gjumë dhe lidhen me memorien duke shkaktuar probleme, shkruan dritare.net. Madje është provuar që mund të shkaktojnë Alzheimer.

Kjo nuk ka të bëjë me sa orë gjumë ju flini, por sa pa ndërprerje dhe i qetë është gjumi.

Kur të flini, mos mendoni dhe të mos u shqetësoni për asgjë, nëse doni një jetë të shëndetshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...