Shkenca zbulon një dallim interesant mes trurit të burrave dhe grave - Bota Sot
Shkenca zbulon një dallim interesant mes trurit të burrave dhe grave

Shëndetësia

Shkenca zbulon një dallim interesant mes trurit të burrave dhe grave

Më: 10 shkurt 2019 Në ora: 10:02
Ilustrim

Kur një person arrin moshën e pjekurisë, truri i tyre është më i madh se asnjëherë. 

Kur fillojmë të plakemi, truri i njeriut fillon të tkurret pak nga pak, transmeton Indeksonline. 

Megjithatë ekziston një dallim i rëndësisshëm mes trurit të  burrave dhe të grave. 

Sipas një studimi të fundit të publikuar në Procesin e Akademisë Kombëtare të Shkencave në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin e Uashingtonit, thuhet që truri i grave ka një tendencë që të mbetet më i ri se ai i burrit edhe nëse te dytë kanë moshën e njëjtë. 

Shkencëtaret arritën të dallonin që truri i meshkujve plakej më shpejtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...