Këtë pije mos e porosisni asnjëherë në kafene - Bota Sot
Këtë pije mos e porosisni asnjëherë në kafene

Shëndetësia

Këtë pije mos e porosisni asnjëherë në kafene

Më: 11 mars 2019 Në ora: 14:33
Foto ilustrim

Është e rëndësishme që herën tjetër të shmangim bakteret kur të shkojmë në kafene.

Hulumtimet kanë treguar se shumica e baktereve fshehën në një gotë me ujë ose lëng të gazuar me një fetë limoni.

Shkencëtarët testuan 76 feta limoni nga 21 restorante dhe zbuluan se 70% ose 53 feta ishin infektuar me baktere. Cili është problemi me fetë limoni? Feta e limonit që merrni në gotë paraprakisht është i prerë dhe limoni zakonisht mbahet në enë plastike në temperaturë dhome, e cila është një mjedis ideal për bakteret.

Studimi nuk përcaktoi shkakun e baktereve, por tregoi një informacion interesant. Në fakt, bakteret nuk mund të mbijetojnë në pije alkoolike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...