Përse na dhemb aq shumë kur pritemi me letër? - Bota Sot
Përse na dhemb aq shumë kur pritemi me letër?

Shëndetësia

Përse na dhemb aq shumë kur pritemi me letër?

Më: 21 mars 2019 Në ora: 07:29
Ilustrim

Prerjet nga letra në të vërtetë janë më të këqija seç duken!

Mos u brengosni, nuk janë të rrezikshme për jetën, mirëpo e vërteta është që prerjet të cilat letra i bën nuk janë të pastra.

Veç kësaj, me letër më së shpeshti pritemi në majë të gishtave, në vendin ku gjendet numër i madh i përfundimeve nervore, e kjo vërtet dhemb.

“Prerja me letër nuk është e pastër ashtu siç duket. Skajet e letrës duken shumë të rrafshëta dhe të mprehta, mirëpo në të vërtet janë paksa me dhëmbëz, edhe pse këtë nuk e shohim me sy”, thotë Faris Jaber, nga Shoqata Amerikane e Shkencave.

Pra, letra në të vërtet pret lëkurën më shumë si sharrë e vogël, seç e pret rrafsh thika e mprehtë.

Në atë prerje të vogël mbeten grimca letre, të cilat irritojnë edhe më shumë plagën.

Fatmirësisht, prerjet kryesisht janë të cekëta, andaj nuk rrjedhin shumë gjak. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...