A i bën sheqeri fëmijët hiperaktiv? - Bota Sot
A i bën sheqeri fëmijët hiperaktiv?

Shëndetësia

A i bën sheqeri fëmijët hiperaktiv?

Më: 21 prill 2019 Në ora: 17:13
Foto ilustruese

Kjo mund të thotë se ata kanë më shumë gjasa të ngjallen kur konsumojnë sheqer.

Veçanërisht, një përqindje e vogël e fëmijëve me çrregullim të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes mund të jenë tepër të ndjeshëm ndaj sheqerit dhe sjellja e tyre ndryshon kur ata e konsumojnë atë, sipas Jill Castle, një dietist i regjistruar dhe ekspert për ushqyerjen e fëmijëve.

“Ata mund të bëhen më agresivë, hiperaktiv ose të vështirë për t’u menaxhuar nga prindërit”.

Minimizimi i sheqerit në dietë mund të jetë i dobishëm për këta fëmijë.

Sipas Castle, shumë ushqime me sheqer mund të barazohen me sasi të larta të ngjyrave të ushqimit, shije artificiale ose aditivëve të tjerë që mund të jenë problematike për një fëmijë me ADHD, shpesh duke e bërë të vështirë për t’i ngacmuar nëse sheqeri është fajtor.

Komplikimi i çështjes është fakti se nuk kemi një mënyrë për të përcaktuar nëse ekziston një lidhje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...