Humbni peshë me këto ushqime pa karbohidrate - Bota Sot
Humbni peshë me këto ushqime pa karbohidrate

Shëndetësia

Humbni peshë me këto ushqime pa karbohidrate

Më: 3 maj 2019 Në ora: 08:46
Ilustrim

Eliminimi i karbohidrateve nga regjimi ynë ushqimor është një strategji shumë e mirë për të humbur disa kilogramë, kështu që më poshtë ju rendisim disa ushqime që nuk kanë karbohidrate.

Kërpudhat – Janë të varfra nga karbohidratet dhe përmbajnë një sërë vetish ushqyese si hekur, kalcium, selen dhe magnez. Po ashtu janë një burim i mirë antioksidantësh.

Midhjet – Midhjet e të gjitha llojeve janë të pasura me proteina, vitamina të grupit B, kripëra minerale, fosfor, hekur, sodë dhe nuk kanë karbohidrate.

Vezët – Janë ndër ushqimet që zgjidhen më shpesh për një dietë pa karbohidrate, për shkak edhe të vetive të shumta ushqyese.

Karkalecat dhe gaforret – Janë një burim i mirë proteinash dhe nuk kanë karbohidrate.

Mishi i kuq – Nuk ka karbohidrate, ndaj mund ta konsumoni pa problem.

Farat e kungullit– Janë ideale për të gjithë ata persona që janë në dietë por që nuk duan të humbin shijen e karbohidrateve shkruan noa.al. Ndër të tjera i bëjnë mirë zemrës, reduktojnë stresin dhe forcojnë sistemin imunitar.

Mishi i bardhë – Është padyshim shumë më i shëndetshëm se mishi i kuq dhe mund ta konsumoni te mishi i pulës, lepurit por edhe peshk.

Djathi – Rekomandohet djathi Grana Padano i cili është një djathë i traditës italiane, i pasur me kripëra minerale dhe pa karbohidrate.

Gjalpi – Përdoret gjerësisht për të përgatitur shumë gatime, por është mirë që të konsumohet në sasi të moderuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...