Simptomat paralajmëruese që mëlçia ju dërgon kur ka probleme - Bota Sot
Simptomat paralajmëruese që mëlçia ju dërgon kur ka probleme

Shëndetësia

Simptomat paralajmëruese që mëlçia ju dërgon kur ka probleme

Më: 15 maj 2019 Në ora: 16:11
Ilustrim

Mëlçia është një organ me rëndësi themelore, si për shkak se është më i madh në trup, dhe për shkak se prodhon elemente themelore për mbijetesën e qelizave tona.

Për më tepër ajo kryen një funsksion të rëndësishëm, pa të cilat do të ishte e vështirë të shkatërroheshin toksinat.

Shenjat e mëlçisë së sëmurë

Ka shenja që mëlçia na dërgon kur ka probleme dhe kur mund të ketë një mangësi të lehtë. Duke thënë se këto janë vetëm shenja, është e nevojshme megjithatë të jeni të sigurtë të dini se çfarë duhet të bëni gjithmonë dhe në çdo rast të kontaktoni një mjek.

Dhimbja në anën e djathtë shpesh shkaktohet nga mëlçia e zgjeruar dhe mund të jetë një shenjë e parë.

Edhe këmbët e fryra dhe një djegie e pajustifikueshme mund të tregojnë se mëlçia nuk po luan rolin e saj siç duhet.

Nëse sytë bëhen të verdhë ose zhvillohen alergjitë e lëkurës atëherë problemi mund të jetë shumë më serioz. Për më tepër, gjendja e lodhjes kronike që ndodh në disa raste nuk duhet të harrohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...