Dëshironi të keni një zemër të fortë? Atëherë ndiqni këto këshilla! - Bota Sot
Dëshironi të keni një zemër të fortë? Atëherë ndiqni këto këshilla!

Shëndetësia

Dëshironi të keni një zemër të fortë? Atëherë ndiqni këto këshilla!

Më: 13 gusht 2019 Në ora: 23:19
Ilustrim

Ju e dini që stërvitja dhe një dietë e mirë mund ta mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme. Por çfarë tjetër mund të bëni në këtë drejtim?

Ekspertët e kësaj lëmie rekomandojnë pesë gjëra kryesore që duhet të bëni çdo ditë për të ndihmuar zemrën tuaj të funksionojë në mënyrë më efikase.

 Përfshini këto zakone në stilin e jetës tuaj dhe shëndeti i zemrës do të jetë më i miri i mundshëm.

Ushqehuni shëndetshëm – Nuk do të thotë të ndaloni pijet e gazuara apo ëmbëlsirat, por t’i konsumoni në sasi të duhura.

Hani më shumë fruta dhe perime – Frutat dhe perimet kanë një rol të veçantë në ruajtjen e shëndetit të zemrës.

Konsumoni proteina nga mishi i pulës, peshku, fasulet, si edhe thjerëzat

Largoni ushqimet e përpunuara nga sheqeri dhe kripa e tepërt.

Në vend të bukës së bardhë, konsumojeni atë të zezën, ngase edhe brumi luan një rol në shëndetin e zemrës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat