Përfitimet shëndetësore që merrni nga fiku - Bota Sot
Përfitimet shëndetësore që merrni nga fiku

Shëndetësia

Përfitimet shëndetësore që merrni nga fiku

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 11:46
Fiku

Fiku është një prej frutave të shijshme të sezonit veror, por ka edhe shumë vlera ushqyese.

Fiku është i rëndësishëm për sistemin imunitar pasi ka përbërje fibrash, të cilat ndihmojnë me tretjen.

Për shkak se përmban kalium, konsumimi i fikut  parandalon sëmundjet kardiovaskulare.

Disa prej përfitimeve të tjera që mund të merrni nga fiku janë vitamina A. magnezi, burim të cilin e ruan edhe kur thahet.

Magnezi është një lëndë ushqyese e rëndësishme për funksionin e muskujve dhe nervave, shëndetin e kockave si dhe  ruajtjen e nivelit të sheqerit në gjak.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...