Stresi shkakton disa sëmundje të lëkurës - Bota Sot
Stresi shkakton disa sëmundje të lëkurës

Shëndetësia

Stresi shkakton disa sëmundje të lëkurës

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 06:29
Ilustrim

Ka shumë çështje shëndetësore në jetën moderne për të cilat ia vendosim fajin stresit.

Por, studimet shkencore kanë treguar se disa sëmundje të lëkurës shkaktohet nga ngjarje të ndryshme jetësore, përmes hormoneve të stresit duke përfshirë kortizolin (një hormon steroid i bërë në gjëndrrat mbiveshkore).

Shembuj të dukshëm janë alopecia areata, një gjendje auto-imune ku imuniteti i trupit fillon të sulmojë flokët, duke shkaktuar rënien e flokëve; psoriaza, një tjetër sëmundje auto-imune që shkakton trashje të lëkurës dhe inflamacion dhe ekzema, inflamacion dhe skuqje e lëkurës.

Për fat të keq një nxitje e këtyre problemeve me lëkurë është pikërisht ajo që ju nuk keni nevojë kur ndjeheni të stresuar ose nën presion.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...