A është uji mineral i dëmshëm për ju - Bota Sot
A është uji mineral i dëmshëm për ju

Shëndetësia

A është uji mineral i dëmshëm për ju

Më: 24 qershor 2020 Në ora: 15:53
Foto Ilustrim

Duke pasur parasysh popullaritetin e tij së fundmi, reagimi kundër ujit mineral ishte i pashmangshëm.

“Të shkatërron dhëmbët, pengon tretjen tuaj, është i keq për kockat tuaja”, sipas internetit dhe njerëzve që transmetojnë mendimet e tyre të padëshiruara.

Image

Ju nuk keni nevojë të hiqni dorë nga uji mineral.

Disa ekspertë shpjegojnë pse:

Uji mineral dhe dhëmbët tuaj

“Uji mineral, nuk duhet të jetë i dëmshëm për dhëmbët”, thotë Augusto Robles, profesor ndihmës dhe drejtor i stomatologjisë në Universitetin e Alabama.

Frika rreth ndikimit të ujit të gazuar në dhëmbë zbret në aciditetin e pijeve. Në vitin 2016, ‘Journal of the American Dental Association’ (JADA) publikoi një studim duke analizuar nivelet e pH të 379 pijeve.

Markat e ndryshme të ujit të gazuar kishin vlera pH rreth 5, duke i vendosur ato në territorin acidik. Megjithëse studimi testoi vetëm disa marka uji me gaz, ajo nënvizoi atë që ekspertët e dhëmbëve tashmë e dinin: Uji i gazuar në përgjithësi është më acid se ai i rregullt, sipas Shoqatës Amerikane të Dhëmbëve (ADA).

Sidoqoftë, ADA vëren, asnjë hulumtim deri më tani nuk ka gjetur prova të forta se pirja e sasive normale të ujit mineral  është më e dëmshme për smaltin (sipërfaqen e jashtme të dhëmbëve tuaj) sesa pirja e ujit të rregullt.

Uji i gazuar dhe tretja juaj

Nëse keni një sistem të shëndetshëm të tretjes, në përgjithësi nuk duhet të shqetësoheni se si uji i gazuar do të ndikojë në të.

Ujë i gazuar dhe kockat tuaja

Shqetësimet për lëndë me gaz që ndikojnë drejtpërdrejt në kockat tuaja nuk kanë të bëjnë me ujin mineral. Shqetësimi se mbitensioni i ujit mineral mund të shkaktojë probleme të shëndetit të kockave, si rritja e rrezikut të frakturave dhe osteoporozës (kockave të dobëta), rrjedh nga kërkimet që tregojnë një lidhje midis konsumit të ‘Coca Cola’ dhe densitetit të kockave të ulëta te gratë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat