8 problemet shëndetësore që “i zgjidh” banania në mënyrë efektive

Shëndetësia

8 problemet shëndetësore që “i zgjidh” banania në mënyrë efektive

Më: 19 shtator 2020 Në ora: 22:53
Foto ilustrim

Banania është një frut i shijshëm tropikal, i pasur me vitamina dhe minerale dhe gjithashtu një nga produktet më të konsumuara në botë që na ofron shumë përfitime për shëndetin.

Banania siguron shumë kalori, prandaj shmanget kur po mbahet një dietë me kalori të ulët.

Megjithatë, konsumimi siguron shumë përfitime, dhe jo shumë kalori siç mendohet: 100 gramë banane kanë rreth 90 kalori.

Në këtë artikull do të listojmë 8 problemet që banania zgjidh më mirë se ilaçet.

Ky frut është një burim i pasur me sheqer natytal, përveçse është i pasur me kalium, hekur dhe magnez.

Banania përmban edhe beta-karroten dhe vitamina të grupit A dhe B, vitaminë C dhe E, fibra dhe karbohidrate.

Problemet që banania zgjidh më mirë se ilaçet

-Rregullon presionin e gjakut

-Rregullon humorin dhe depresionin

-Zbardhon dhëmbët (Në këtë rast, është lëkura e bananes që është shumë e dobishme)

-Ul stresin

-Lufton kapsllëkun

-Lehtëson simptomat para menstruale

-Forcon shëndetin e syve

-Ndihmon në humbjen e peshës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat