Publikohen studimet: Personat me këtë grup gjaku rrezikohen më pak nga koronavirusi

Shëndetësia

Publikohen studimet: Personat me këtë grup gjaku rrezikohen më pak nga koronavirusi

Më: 18 tetor 2020 Në ora: 07:43
Foto ilustrim

Publikohen studimet, personat me këtë grup gjaku rrezikojnë më pak nga koronavirusi.

Revista shkencore “Blood Advancet” ka publikuar në numrin e fundit të saj rezultatet e dy studimeve për t’i dhënë përgjigjes pyetjes se personat me cilin grup gjaku janë më të predispozuar për t’u infektuar me koronavirus.

Një nga studimet, që bazohet në rezultatet e 500 mijë personave të konfirmuar pozitivë me Covid-19 në Danimarkë, tregon se njerëzit me grupin e gjakut O janë më pak të infektuar se personat e tjerë me grupet e tjera të gjakut.

Ndërsa studimi i dytë, i bazuar tek pacientët e hospitalizuar në Kanada, ka arritur në përfundimin se njerëzit me grupet e gjakut A ose AB mund të pësojnë simptoma më të rënda nga koronavirusi se ata me grupe 0 dhe B.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat