E zbulon studimi/ Këto lloj molle parandalon kancerin

Shëndetësia

E zbulon studimi/ Këto lloj molle parandalon kancerin

Më: 29 tetor 2020 Në ora: 09:55
Molla

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg”. Kjo thënie e vjetër na kujton efektet pozitive të këtij fruti te shëndeti ynë, por sa prej nesh e dinë me saktësi se si ndikon pozitivisht konsumi i përditshëm i tij.

Molla me vetëm 45 kalori për 100 g peshë përmban shumë vitamina e kripëra minerale. Sipas një studimi të kryer nga universiteti australian Edit Covan (Edith Cowan University) i Melburnit, mollët e rritura dhe kultivuara nën diellin e Australisë perëndimore janë zyrtarisht mollët më të shëndetshme në botë.

Për këtë studiuesit ekzaminuan 91 variete mollësh duke pare aty përmbajtjen e polifenolit, përbërja natyrore, e cila zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të ndryshme, sic jane ato te zemrës, kanceri dhe diabeti. Në përfundim varieteti i mollës Pink Lady dhe Bravo rezultuan me sasinë me të madhe të polifenolit, çka do të thotë, se ato konsiderohen dhe si më të shëndetshmet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat