Ngjyra e urinës, pasqyrë e shëndetit tuaj

Shëndetësia

Ngjyra e urinës, pasqyrë e shëndetit tuaj

Më: 25 dhjetor 2020 Në ora: 15:49
Foto Ilustrim

Ngjyra e urinës suaj mund të jetë detektuesi i shumë problemeve shëndetësore Urina e verdhë e zbehtë - në mënyrë të shëndetshme, normale, urina 96 për qind është ujë, derisa pjesa tjetër është mbetje nga prodhimet. Urina e pastër - nëse pini shumë lëngje, kjo do ta zbehë pigmentin e verdhë dhe urina do të jetë më transparente.

Mirëpo, një në 25 mijë njerëz kur kanë ngjyrë të tillë vuajnë nga diabeti. Urinën e verdhë - e ndritshme, në rastet më të shpeshta e shkaktojnë shtesat prej vitaminave.

Urina e errët apo e portokalltë - dërgon porosi se jeni të dehidruar ose vuani nga verdhëza. Pini më shumë lëngje. Urina e kaltër - shpjegimi për këtë ngjyrë të pabesueshme është konsumimi i tepërt i ushqimeve me ngjyrë të kaltër. Urina mund të jetë e kaltër edhe si pasojë e metelienit, ilaçit kundër baktereve të infeksioneve urinale.

Urina e gjelbër - bakteri "Pseudomonas aeruginosa" e cila shkakton cistet, urinën mund ta ngjyrosë në të gjelbër nëse vjen deri te trakti urinar nga zorrët dhe shkakton infeksionin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat