Tensionin e gjakut e shkakton truri

Shëndetësia

Tensionin e gjakut e shkakton truri

Më: 15 janar 2021 Në ora: 21:05
Ilustrim

Mbi 600 milionë persona vuajnë nga sëmundja e hipertensionit ose ndryshe tensionit të lartë. Prej vitesh shkencëtarët po studiojnë për të gjetur shkaqet dhe tani mund të jenë në rrugë të mbarë.

Një ekip shkencëtarësh britanikë mendohet së kanë identifikuar në një zonë të trurit një proteinë të quajtur JAM 1 që mund të jete shkaku i hipertensionit arterial.

Shkencëtarët e Universitetit të Bristolit kanë izoluar në venat e zonës së bulbit të trurit proteinën Jam 1 dhe kanë zbuluar që ajo ka karakteristikat për të bllokuar rruazat e bardha, duke shkaktuar ndezjen e mureve dhe të venave.

Kjo mund të çojë në një alternim të qarkullimit të gjakut, sepse redukton dërgimin e oksigjenit në tru duke shkaktuar anozinë. Dhe është pikërisht kjo gjendje e zonës se bulbit që mund të jetë shkaku i origjinës së tensionit të lartë.

Përfundimet e para të këtij studimi deklarojnë se tensioni i lartë mund të jetë me shumë problem i trurit sesa i zemrës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat