Simptomat e mungesës së vitaminës D?

Shëndetësia

Simptomat e mungesës së vitaminës D?

Më: 18 janar 2021 Në ora: 16:46
Ilustrim

Vitamina D është absolutisht e rëndësishme për mirëqenien dhe shëndetin e përgjithshëm të trupit. Ndihmon për të mbajtur kockat dhe muskujt tuaj të shëndetshëm, ndërsa mbron gjithashtu nga shumë probleme të tjera.

Vitamina D ndihmon për të rregulluar sasinë e kalciumit dhe fosfatit në trupin tuaj, sipas NHS. Të dy këto lëndë ushqyese thelbësore punojnë për të ruajtur shëndetin e kockave, dhëmbëve dhe muskujve tuaj. Por e ashtuquajtura ‘vitaminë me diell’ është gjithashtu e rëndësishme pasi mbron nga deformimet dhe dhimbjet e kockave. Është e rëndësishme që të gjithë të sigurohen se marrin mjaftueshëm vitaminë D në dietën e tyre, veçanërisht gjatë muajve të dimrit.

Simptomat e mungesës së vitaminës D

Mund të jetë e vështirë të dallohet nëse keni një mungesë të vitaminës D. Kjo sepse simptomat jo domosdoshmërisht ju bëjnë të ndiheni keq. Por nëse nuk merrni mjaftueshëm vitaminë D, ka të ngjarë të ndiheni veçanërisht të plogësht dhe të lodhur.

Muskujt tuaj mund të ndjehen jashtëzakonisht të dobët ose të dhimbshëm dhe ju mund të filloni të keni më shumë ngërçe sesa jeni mësuar. Në raste ekstreme, mund të keni dhimbje kockash ose ndryshime të humorit. Tek fëmijët, një mungesë e rëndë e vitaminës D mund të shkaktojë rakitizmin; një gjendje që çon në modele të pasakta të rritjes.

Të rriturit mund të zhvillojnë gjithashtu gjendjen e kockave osteomalacia nëse nuk marrin mjaftueshëm vitaminë D. Osteomalacia përshkruan një zbutje të kockave, gjë që i bën frakturat më të shpeshta. Ju mund të plotësoni vitaminën D duke kaluar kohë nën rrezet e diellit gjatë muajve të verës. Por gjatë dimrit, zhvendosja e boshtit të Tokës do të thotë që trupat tanë e kanë të vështirë të prodhojnë mjaftueshëm vitaminë D. Kombinuar kjo dhe me kalimin e më shumë kohë brenda shtëpisë, për shkak të Covid-it, duhet të merrni parasysh marrjen e një suplementi të përditshëm të vitaminës D.

NHS tha: “Është e rëndësishme të merrni vitaminën D, pasi këtë vit mund të keni qenë në ambiente të mbyllura më shumë se zakonisht. Ju duhet të merrni 10 mikrogramë të vitaminës D në ditë midis tetorit dhe fillimit të marsit, për të mbajtur kockat dhe muskujt tuaj të shëndetshëm. Ka pasur disa raporte në lidhje me vitaminën D që zvogëlon rrezikun e koronavirusit. Por aktualisht nuk ka prova të mjaftueshme për të mbështetur marrjen e vitaminës D për të parandaluar ose trajtuar koronavirusin.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat