Arsyet pikante pse duhet të hani domate çdo ditë

Shëndetësia

Arsyet pikante pse duhet të hani domate çdo ditë

Më: 10 qershor 2021 Në ora: 17:45
Foto ilustrim

Nëse domatet nuk janë pjesë integrale e dietës tuaj, duhet të mendoni përsëri. 

Këto perime janë të pasura me lëndë ushqyese dhe oksidues, të cilët ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve të ndryshme dhe mbrojnë shëndetin tuaj. 

Pas kësaj, ne dyshojmë se ju akoma nuk do ta doni atë.

Përmirëson shikimin

Vitamina A, e cila është e pranishme në domate, ndihmon në përmirësimin e shikimit dhe parandalon verbimin e natës dhe degjenerimin makular.

 Ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme

Sipas kërkimit shkencor, domatet përmbajnë sasi të mëdha të antioksiduesiyt likopen, i cili është efektiv në luftimin e sëmundjeve të ndryshme.

Mban gjakun të shëndetshëm

Studimet kanë treguar se vetëm një domate përmban 40 për qind të nevojave ditore të trupit për vitaminë C. Përveç kësaj, ajo gjithashtu përmban vitaminë A, kalium dhe hekur, e cila është shumë e rëndësishme për gjak të shëndetshëm. Vitamina K, e cila kontrollon gjakderdhjen dhe mpiksjen e gjakut, përmbahet gjithashtu në domate. Kjo perime stimulon qarkullimin.

Ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Likopeni në domate mbron nga sëmundjet kardiovaskulare. Ngrënia e domateve zvogëlon nivelin e kolesterinës dhe triglicerideve në gjak, si dhe depozitimin e yndyrës në enët e gjakut.

Përmirëson tretjen

Duke konsumuar domate, ju do ta mbani sistemin tuaj të tretjes të shëndetshëm, sepse parandalon kapsllëkun dhe diarrenë. Përveç kësaj, ajo parandalon verdhëzën dhe në mënyrë efektive largon toksinat nga trupi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat