Pse duhet të hani një avokado në ditë?

Shëndetësia

Pse duhet të hani një avokado në ditë?

Më: 8 korrik 2021 Në ora: 15:00
Foto ilustrim

Avokadoja është një nga frutat më të shijshme dhe më të shëndetshme. Ky frut është i pasur me me kalium, përmban yndyrna të mira, ka sasi të larta të proteinave etj.

Më poshtë do t’ju tregojë disa përfitime që merrni nga konsumi i tij:

Zvogëloni rrezikun  e sëmundjeve të zemrës

Sëmundjet e zemrës shpesh lidhen me dietën e dobët dhe mënyrën e jetesës. Prandaj, zgjedhja e duhur e ushqimit është thelbësore. Avokadot përmbajnë nivele të ulëta të yndyrnave të mira, të cilat kanë një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular. Yndyra e pangopur në dietën tuaj gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit LDL (kolesteroli i keq), duke ruajtur kolesterolin HDL (kolesterol i mirë).

Përveç yndyrnave të mira, avokadot përmbajnë gjithashtu një larmi të gjerë lëndësh ushqyese, përfshirë antioksidantë. Ky frut mund të ndihmojë në parandalimin e inflamacionit dhe stresit oksidativ në enët e gjakut ndërsa përmirëson rrjedhën e gjakut.

Kontribuon në humbjen e peshës

A keni menduar ndonjëherë të konsumoni yndyrë për të ndihmuar në humbjen e yndyrës? Studimet e fundit tregojnë se avokadot ndihmojnë në ruajtjen e një indeksi të shëndetshëm të masës trupore (IMB). Konsumi i tij ndihmon gjithashtu për të rritur ndjenjën e ngopjes dhe për të zvogëluar dëshirën për ngrënie të tepërt. Çdo frut përmban rreth 14 gramë fibra, të cilat kontribuojnë në ngopjen dhe humbjen e peshës.

Mbron lëkurën dhe sytë

Ka disa lëndë ushqyese (karotenoide dhe luteinë) në avokado që mund të ndihmojnë në ngadalësimin e dëmtimit të shikimit. Të njëjtët lëndë ushqyese mbrojnë lëkurën nga rrezatimi ultraviolet, duke e bërë atë të shkëlqyeshëm dhe të shëndetshëm.

Rregullojnë presionin e gjakut

Duke qenë se avokadot janë një burim i shkëlqyeshëm i kaliumit, ato mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut. Kaliumi është i rëndësishëm në trupin, së bashku me natriumin, sepse rregullon ekuilibrin e ujit dhe ekuilibrin e acidit në gjak dhe indet. Kështu, për shumicën e njerëzve me presion të lartë të gjakut, rritja e marrjes së kaliumit është një mënyrë shumë e besueshme për të ulur presionin e gjakut. Kaliumi është gjithashtu i rëndësishëm për rritjen normale dhe ndërtimin e muskujve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat