Këto janë disa nga përfitimet shëndetësore të vezëve

Shëndetësia

Këto janë disa nga përfitimet shëndetësore të vezëve

Më: 18 dhjetor 2021 Në ora: 16:17
Foto ilustrim

Sipas Dr Rohini Patil, themeluese dhe nutricioniste në Nutracy Lifestyle, vezët janë një superushqim. Ajo tregoi se një vezë e madhe e zier përmban:

Vitamina A – 6 për qind

Vitamina B5 – 7 për qind

Vitamina B12 – 9 për qind

Fosfor – 9 për qind

Vitamina B2 – 15 për qind

Seleni – 22 për qind

Vezët kanë një indeks të lartë të ngopjes, që do të thotë se ato ju bëjnë të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Një vezë e madhe siguron 6 g proteina të cilësisë së lartë dhe një shumëllojshmëri të madhe të lëndëve ushqyese të nevojshme, përveç vitaminës C. Kjo është arsyeja pse një lëng frutash ose portokalli me vezë dhe bukë gruri integral e bën mëngjesin perfekt, “tha Dr Patil, shkruan Indianexpress.

Vezët janë një central elektrik pasi ato janë të pasura me të nëntë aminoacidet thelbësore, blloqet ndërtuese të proteinave të cilat trupi nuk mund t’i prodhojë vetë, tha dietologja Sakina Diwan.

Të gjitha këto vitamina ndihmojnë në një mënyrë apo tjetrën në rritjen e fëmijës. Ashtu si, vitamina D është e mirë për forcimin e kockave; Vitamina A dihet se është e mirë për sytë, vitamina B-6 për nxitjen e zhvillimit të trurit dhe B12 për uljen e anemisë, “tha Diwan.

Sipas saj veza mban larg sëmundjet e zemrës dhe ndihmon në promovimin e shëndetit të trurit.

Ndërsa në vend të skuqjes së vezëve, ekspertët sugjerojnë zierjen e tyre pasi ruan lëndët ushqyese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat