Kungulleshka në vend të bananeve

Shëndetësia

Kungulleshka në vend të bananeve

Më: 20 shkurt 2022 Në ora: 07:14
Foto ilustrim

Nëse pëlqeni lëngje të freskëta të shtrydhura nga pemët dhe perimet, e u janë mërzitur bananet si bazë, ja zëvendësimi i shkëlqyeshëm - kungulleshkat. J

anë të pasura me fibra, kalium, vitamina A dhe C, mangan, minerale që nuk i hasni në prodhimet e mishit dhe të qumështit, e që e përmirësojnë kujtesën dhe e përshpejtojnë shërimin e plagëve.

Kanë pak kalori dhe sheqer, e janë të hatashme nëse jeni në dietë. Kanë shije të butë dhe neutrale, prandaj edhe mund t'i kombinoni me të gjitha ushqimet.

Janë burim i mirë për acid folik, që ul rrezikun për kancer në zorrë të trashë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat