Simptomat e shtatzënisë

Shëndetësia

Simptomat e shtatzënisë

Më: 15 maj 2022 Në ora: 16:47
Ilustrim

Trupi

Gjatë shtazënisë, në trupin tuaj ndodhin shumë ndryshime. Ju përjetoni ndryshimet e mëposhtme:

Ju nuk keni ciklin menstrual tuajin.

Ju fitoni peshë.

Mund të keni gjithashtu një ose disa prej llojeve të shqetësimeve në vijim. Kjo është normale. Nëse keni ndonjë pyetje, kontaktoni maminë ose gjinekologun tuaj.

të përziera;

lodhje;

kapsllëk (të mos jesh në gjendje të jashtë qitësh);

gjinj të fryrë dhe të dhimbshëm;

keni nevojë të shkoni shpesh në banjë;

mishra dhëmbësh të acaruar.

Më vonë në shtatzëni, mund të keni lloje të tjera shqetësimesh:

shenja tendosjeje (shenja në formë vijash) në barkun tuaj;

këmbë dhe shputa të dhimbshme/të fryra;

dhimbje kurrizi.

Emocione

Emocionet tuaja dhe humori mund të ndryshojnë shumë shpejt. Për shembull: në një moment mund të ndjeni lumturi dhe më pas trishtim ose ankth.

Të përziera

Të përzierat ndodhin kryesisht gjatë 3 muajve të parë të shtatzënisë.

Hani një mëngjes të lehtë;

Hanin disa porcione të vogla ushqimi gjatë ditës;

Pini mjaftueshëm ujë gjatë ditës;

Kontaktoni maminë ose gjinekologun tuaj nëse villni ose bëni shumë pak urinë.

Mund të ndihmojë:

Hani diçka të lehtë para se të dilni nga shtrati dhe kur shkoni në shtrat;

Pini pak qumësht ose çaj xhenxhefili.

Lodhje

Ndjesia e lodhjes ndodh veçanërisht në fillim të shtatzënisë.

Pushoni shumë;

Shkoni te një mami ose gjinekolog për të kontrolluar nëse hekuri është i mjaftueshëm në gjakun tuaj.

Në fund të shtatzënisë, mund të keni stres emocional dhe mungesë gjumi. Kjo mund të shkaktohet nga lëvizja e foshnjës, ngërçet e muskujve dhe urinimi i shpeshtë, i cili shkakton gjithashtu lodhje.

Kapsllëku

Muskujt e zorrës janë më të lëshuar dhe punojnë më ngadalë gjatë shtatzënisë. Kjo mund të shkaktojë kapsllëk.

Pini shumë ujë (1,5 deri në 2 litra në ditë);

Pini lëng të freskët frutash;

Hani shumë fibra (p.sh. bukë me miell të pasitur);

Qëndroni aktive (bëni ushtrime për të paktën 30 minuta çdo ditë).

Mishra të acaruara të dhëmbëve

Ndryshimet në hormonet tuaja gjatë shtatzënisë rrisin rrjedhën e gjakut te mishrat e dhëmbëve. Mishrat tuaja të dhëmbëve bëhen më të ndjeshme, të irrituara dhe të ënjtura, dhe fillojnë të rrjedhin gjak.

Lani dhëmbët tuaj 2 herë në ditë;

Përdorni kruajtëse dhëmbësh çdo ditë;

Shkoni te një dentist nëse mishrat tuaja të dhëmbëve vazhdojnë të rrjedhin gjak.

Shenja të tendosjes

Shenjat e tendosjes janë vija rozë ose kafe në lëkurën e barkut, të gjokseve ose të kofshëve. Ato shkaktohen nga tendosja e lëkurës suaj. Shenjat e tendosjes zbehen pas shtatzënisë, por mbeten pak të dukshme.

Mund të vendosni një krem hidratues ose vaj në barkun tuaj për t'u kujdesur për lëkurën tuaj.

Këmbë dhe shputa të dhimbshme/të fryra

Shumica e grave shtatzëna vuajnë nga këmbët dhe shputat e fryra, kryesisht gjatë fundit të shtatzënisë. Këmbët dhe shputat e fryra shkaktohen nga presioni i rritur i mitrës në vena dhe nga rritja e sasisë së gjakut në trup.

Ngrini këmbët tuaja lart kur uleni dhe pini sasi të mjaftueshme.

Dhimbje kurrizi

Dhimbja e kurrizit shkaktohet kryesisht nga rritja e peshës së mitrës dhe nga ndryshimet në hormone.

Uluni drejt;

Përkulni gjunjët tuaj kur ngrini objekte të rënda;

Mos vishni taka të larta;

Bëni ushtrime të lehta, për shembull: ecje, not ose çiklizëm.

Pas lindjes

Pas lindjes, trupi juaj duket ndryshe nga ç'ishte para shtatzënisë suaj. Për shembull: pesha dhe forma e barkut dhe gjokseve tuaja mund të jetë e ndryshme nga ç'ishte më parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat