Cilat janë prodromet e punës?

Shëndetësia

Cilat janë prodromet e punës?

Më: 23 maj 2022 Në ora: 06:54
Ilustrim

Eh... sa e vështirë është për një nënë të re të zbulojë simptomat e lindjes. Akoma më e vështirë me alarmet false, kontraktimet që përgatisin mitrën për lindjen e mëvonshme dhe gjithë arsenalin e dhimbjeve dhe shqetësimeve që vuajnë shumë gra gjatë atyre 9 muajve. Ndër të tjera, ka prodromi i punës.

A e keni dëgjuar ndonjëherë këtë term? prodromi i punës. Është padyshim një fjalë e rrallë dhe tradicionale. Ai vjen nga greqishtja, nga fjala "pródrmow", që do të thotë paraardhësi i një ngjarjeje. Dhe marrëdhënia më pas shfaqet si më e dukshme: flet për simptoma të caktuara që shfaqen para lindjes së fëmijës. Por nuk bëhet fjalë për ndonjë simptomë, por për disa ndjesi specifike që ia vlen të hetohen.

Prodromet e punës: alarme

L prodromi i punës Ato janë të rëndësishme në jetën e një gruaje shtatzënë sepse funksionojnë si alarm. Bëhet fjalë për shenjat dhe simptomat që paralajmërojnë se koha e lindjes është afër. Është e vështirë të vendosësh një model të vetëm për të përshkruar këto shenja pasi ato ndryshojnë nga gruaja në grua. Ndoshta është e rëndësishme të dimë se gjëja e parë dhe më e rëndësishme është të kemi një regjistrim të vetë trupit dhe të shqisës së gjashtë që na paralajmëron se diçka "është ndryshe" në trupin tonë. Një intuitë e caktuar që na detyron të jemi të vëmendshëm ndaj trupit ose të konsultohemi me një mjek.

L prodromi i punës ato mund të shfaqen disa javë përpara ose t'i ndjejnë ato vetëm disa orë para lindjes. Ndonjëherë është injoranca ajo që e bën një grua të mos i regjistrojë këto simptoma, veçanërisht nëse bëhet fjalë për shtatzëni në të cilat është ndjerë dhimbje apo shqetësim gjatë 9 muajve. Në këto raste, pragu i dhimbjes mund të jetë i fikur dhe për këtë arsye simptomat e prodromeve të lindjes nuk zbulohen.

Më e dukshme është padyshim një sërë kontraktimesh që nuk janë lindje, por nuk janë as false. Kontraktimet e Braxton Hicks, për të cilën kemi folur edhe herë të tjera. Janë kontraktime të dhimbshme që nuk janë lindje sepse nuk po zgjerojnë qafën e mitrës, por fillojnë të veprojnë për ta fshirë atë. Ndërsa kontraktimet e lindjes janë ritmike, progresive dhe intensive, ato tipike për prodrome ato janë të pakëndshme, janë të parregullta dhe lejojnë që qafa e mitrës të fillojë të zbutet në mënyrë që të turbullohet dhe të shkaktojë zgjerim.

Përtej doloers, ajo që do t'ju ndihmojë të dalloni midis prodromeve të lindjes dhe kontraktimeve të lindjes është shpeshtësia e tyre. Kur ato shfaqen rregullisht, dy ose tre kontraktime intensive që zgjasin afërsisht një minutë çdo 10 minuta që jeni në lindje. Nëse kjo nuk ndodh, ne flasim për këtë fazë të mëparshme.

Njohin trupin

Pas lindjes së parë, është më e lehtë të dallosh një simptomë nga një tjetër. Por hera e parë që çdo ndryshim është një shenjë alarmi. Një nga mënyrat që ju mund të regjistroni nëse është koha e dorëzimit apo prodromi i punës është t'i kushtoni vëmendje mënyrës se si shfaqet dhimbja. Në këtë rast, ndihen spazma në pjesën e poshtme të barkut që mund të përhapen në zonën e ijeve. Por ka edhe një ndryshim në kohëzgjatje pasi këto kontraktime zgjasin nga 15 deri në 20 sekonda, domethënë janë më të shkurtra se kontraktimet e lindjes.

Një pikë tjetër udhëzuese për të ditur se çfarë është është se nëse lëvizni trupin tuaj dhe ndryshoni pozicionin, do të vini re një lehtësim, diçka që nuk ndodh kur bëhet fjalë për kontraktimet e lindjes. Në rastin e prodromi i punësAta frenojnë kur pushojnë ose ndryshojnë pozicion. Së fundi, është e zakonshme që këto kontraktime të shoqërohen me simptoma të tjera si humbja e tapës mukoze, zbutje e qafës së mitrës, ulje e barkut dhe ndjeshmëri më e madhe në disa raste.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat