Pini ujë esëll në mëngjes, 7 përfitimet që merrni për të cilat nuk jeni në dijeni

Shëndetësia

Pini ujë esëll në mëngjes, 7 përfitimet që merrni për të cilat nuk jeni në dijeni

Më: 20 qershor 2022 Në ora: 07:37
Ilustrim

Mjekët përsërisin se sa e rëndësishme është marrja e mjaftueshme e lëngjeve në trup dhe jo vetëm në verë kur temperaturat janë të larta. Kjo është arsyeja pse mjekët theksojnë se zakonet e mëngjesit janë shumë të rëndësishme dhe rekomandojnë që të pini një gotë ujë me stomakun bosh sapo të zgjoheni.

Ky detaj i vogël shkakton një “ortek” të vërtetë gjërash të dobishme në trup:

Trupi largon substancat e dëmshme

Kur pimë një gotë ujë në mëngjes, ne ndihmojmë trupin të heqë qafe këto substanca të dëmshme. Një sasi e mjaftueshme e këtij lëngu gjithashtu stimulon prodhimin e qelizave të muskujve dhe qelizave të reja të gjakut.

Përshpejtohet metabolizmi

Uji me stomak bosh rrit konsumin e energjisë deri në 24 për qind në 60 minutat e ardhshme. Aktiviteti më i lartë metabolik nënkupton edhe punë më të mirë të sistemit tretës. Dhe nëse doni të humbni disa kilogramë, do të jetë shumë më e lehtë nëse e tretni ushqimin më shpejt. Rekomandohet të pini ujë të ngrohtë në mëngjes.

Urthi reduktohet

Dispepsia shkaktohet nga rritja e acidit në stomak. Nëse acidi hyn në ezofag, do të ndjeni një shije të pakëndshme në gojë dhe një ndjesi djegieje në gjoks. Pirja e ujit me stomakun bosh sapo të ngriheni shpërbën acidin dhe parandalon urthin.

Lëkura bëhet më rrezatuese

Dehidratimi çon në zgjerimin e poreve dhe formimin e rrudhave të përkohshme në trup. Konsumimi i ujit, nga ana tjetër, stimulon qarkullimin e gjakut, gjë që përmirëson pamjen e lëkurës.

Flokët forcohen

Shumë pak lëngje mund të ketë një ndikim të madh në rritjen e flokëve. Uji përbën një të katërtën e peshës së flokëve tuaj dhe i hidraton ato nga brenda. Lëngu i pamjaftueshëm shkakton flokë të hollë dhe të brishtë. Marrja e lëngjeve të mjaftueshme gjatë ditës është e rëndësishme për shëndetin e flokëve, por pirja e ujit në mëngjes ka një efekt edhe më të dobishëm për flokët.

Redukton rrezikun e shfaqjes së gurëve në veshka dhe infeksioneve të traktit urinar

Pirja e ujit sapo të ngriheni është gjithashtu e rëndësishme për të shmangur gurët në veshka dhe infeksionet e traktit urinar. Lëngjet e mjaftueshme shpërbëjnë acidin e stomakut dhe largojnë toksinat nga trupi – të dyja këto mund të shkaktojnë gurë në veshka dhe infeksione të traktit urinar.

Sistemi imunitar përmirësohet

Pirja e ujit me stomakun bosh ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të sistemit limfatik, duke ju bërë më pak të ndjeshëm ndaj patogjenëve dhe sëmundjeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat