Si të dallosh herët sëmundjen e mëlçisë?

Shëndetësia

Si të dallosh herët sëmundjen e mëlçisë?

Më: 22 shkurt 2024 Në ora: 23:27
Ilustrim

Mëlçia jonë ndeshet çdo ditë me një sërë substancash, shumë prej të cilave ndikojnë negativisht në shëndetin tonë. Mëlçia është sidomos e ndjeshme ndaj alkoolit, një toksinë që jo vetëm që çon në varësi, por gjithashtu dëmton keq trupin tonë.

Mëlçia jonë rëndohet nga ushqime shumë të përpunuara, ushqime të skuqura dhe ushqime të pasura me yndyrna, sheqer dhe kripë. Disa trajtime dhe suplemente gjithashtu paraqesin rrezik për mëlçinë. Prandaj, administrimi i tyre duhet të mbikëqyret gjithmonë nga një mjek për të shmangur ndërveprimet e rrezikshme.

Rekomandohet lënia e duhanit dhe kufizimi i konsumit të rregullt të mishit të kuq. Për më tepër, të qenit vigjilent ndaj aditivëve kimikë, konservuesve dhe ngjyrave të pranishme në produktet ushqimore mund të mbrojë mëlçinë nga dëmtimi.

Shenjat e sëmundjes së mëlçisë

Mjekët e specializuar në sëmundjet e mëlçisë paralajmërojnë se një sëmundje e mëlçisë mund të vazhdojë për një periudhë të gjatë pa shfaqur simptoma të qarta.

Fillimi i dhimbjes shpesh sinjalizon se mëlçia është fryrë për shkak të ndryshimeve të rëndësishme brenda saj, duke çuar në presion mbi indet e tjera. Kjo është arsyeja pse sëmundjet e mëlçisë të gënjejnë. Pacientët shpesh kërkojnë ndihmë mjekësore vetëm kur sëmundja ka arritur një fazë të avancuar, duke ulur kështu mundësinë e trajtimit efektiv.

Për më tepër, edhe kur një mëlçi e sëmurë na dërgon shenja paralajmëruese, këto mund të jenë aq të pakapshme saqë janë të lehta për t’u anashkaluar. Ndryshimet që shfaqen te thonjtë tanë janë një rast i tillë.

Studiuesit theksojnë se thonjtë e Terry-t, një gjendje në të cilën pothuajse të gjithë thonjtë duket si xhami mat dhe është i turbullt, mund të tregojë sëmundje kronike të mëlçisë. Me përjashtim të një shiriti të ngushtë ku pllaka e thonjve ndahet nga lëkura, thoi ruan ngjyrën e tij normale rozë. Prania e kësaj simptome duhet të nxisë menjëherë një konsultë mjekësore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat