Gëzuar! Birra është e mirë për ju, një gotë – shumë përfitime shëndetësore - Bota Sot
Gëzuar! Birra është e mirë për ju, një gotë – shumë përfitime shëndetësore

Shëndetësia

Gëzuar! Birra është e mirë për ju, një gotë – shumë përfitime shëndetësore

Më: 3 gusht 2018 Në ora: 15:55
Foto ilustrim

Është një nga pijet alkoolike më të preferuara në botë.

Dhe, për fat të mirë për miliona frekuentues të pabeve, duket se nga birra mund të kenë një numër të përfitimeve të papritura shëndetësore, gjithashtu.

Përveç shuarjes së etjes pas një dite në zyrë, një gotë birrë gjithashtu përmban disa përbërës ushqyese, të cilët ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun e zemrës dhe për të përmirësuar shëndetin e trurit.

Birra përmbanë proteina dhe vitamina B më shumë se vera, ka numër të lartë të antioksidantë dhe mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Kjo sipas shkencëtarëve në Hong Kong, të cilët kanë botuar hulumtime të reja në “The American Journal of Medical Sciences”, këtë javë.

Një nga hulumtuesit kryesorë, Sisi Yip, tha për Morning China Post: “Birra përmban sasi të konsiderueshme të mineraleve si kalcium, hekur, magnez, fosfor, kalium, natrium, zink, bakër, mangan dhe selen, fluorid dhe silikon.

‘Birra gjithashtu përfshin një gamë të polifenoleve të tilla si flavonoidet dhe acidet fenolike që kontribuojnë drejtpërsëdrejti në aromë, mjegull, trup dhe plotësi’.

Këto polifenolë, thotë ajo, kanë veti për rritjen e shëndetit, të cilat, kur të preken, mund të zvogëlojnë gjasat e zhvillimit të diabetit, arterieve të bllokuara dhe sëmundjeve të zemrës, të cilat mbrojnë funksionin njohës.

Megjithatë, ka një pengesë: përfitimet gëzohen vetëm kur konsumohet i moderuar.

‘Përhapni pijen tuaj gjatë tre ose më shumë ditëve nëse rregullisht pini  më shumë se 14 njësi në javë. Idealisht, kufiri shëndetësor është deri në një pintë për burrat dhe gjysmë pintë për gratë në ditë, “shton ajo.

Ndërkohë, në lajme të tjera të çuditshme të birrës, një grup i nënave sipërmarrëse i kanë dhënë një kuptim të ri shprehjes ‘nursing a hangover’ duke e marketinguar një markë të birrës sidomos ndaj nënave të gjirit – dhe Gwyneth Paltrow është një fans.

Au Liquid Gold – i quajtur kështu për shkak se qumështi i gjirit shpesh është përmendur si ari i lëngët – është një brumë i bollgur krijuar për gratë që dëshirojnë të zmbrapsen me një të ftohtë ndërsa ushqehen me gji.

Marku citon ekspertët e laktacionit të cilët rekomandojnë të pinë birrë për të rritur prodhimin e qumështit gjatë infermierisë dhe thotë se kjo birrë e veçantë është e mbushur me përbërës që do të rrisin rrjedhën e nënës.

Natyrisht, birra ka vitamina, që kompania thotë jo vetëm që rrit prodhimin e qumështit tek nënat, por gjithashtu mund të trajtojë lëkurën e thatë dhe të plasaritur dhe të punojë si një anti-inflamator.

Është bërë me bollgur, e cila është e thënë të jetë e mirë për prodhimin e qumështit, dhe gjithashtu mund të ndihmojë me inflamacion.

Përbërësit e tjerë të supozuar të qumështit përfshijnë fidanishten dhe gjethe të kuqe të mjedrës, dhe ata shtuan përbërës të tjerë me përfitime shëndetësore si qumështi i kokosit dhe farat e koriandrit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...