Një orë vrapim zgjat jetën për 7 orë - Bota Sot
Një orë vrapim zgjat jetën për 7 orë

Shëndetësia

Një orë vrapim zgjat jetën për 7 orë

Më: 4 gusht 2018 Në ora: 23:39
Foto ilustrim

Vrapimi është një mënyrë e thjeshtë dhe efektive e ushtrimit, pasi zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

Hulumtimet e fundit të publikuara në Progresin dhe Sëmundjet Kardiovaskulare tregojnë se vrapimi zgjat jetën për tre vjet.

Një grup i studiuesve me disa universitete të mëdha amerikane, që ishin disa vite më parë në studimet që kanë të bëjnë me përfitimet nga vrapimi, vendosi të shqyrtojë kërkimore në dispozicion dhe të shqyrtojë nëse disa forma të ushtrimit, të tilla si ecje dhe çiklizmi, kanë të njëjtat përfitime shëndetësore, si dhe vrapimi.

Autorët e hulumtimit zbuluan se mirëqenia e drejtimit është shumë më e madhe se ecja dhe çiklizmi. Megjithëse të tre aktivitetet zgjasin jetën, vrapimi vazhdon.

Ata llogaritën se një orë e përditshme e vrapimit mund të zgjasin jetën e një personi për shtatë orë. Kur gjithçka përmblidhet në fund, rezulton rreth tre vjet të tjera të jetës, nëse zgjat katër orë në javë.

Vrapimi dhe jetëgjatësia janë të lidhura në mënyrë të pashmangshme, thonë studiuesit.

Vrapuesit priren të kenë një jetë më të shëndetshme: ata hanë ushqime të shëndetshme, nuk pinë duhan dhe alkool.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat