Asteroidi dy herë më i madh se Burj Khalifa do t’i afrohet Tokës më 27 maj

Shkencë & Teknologji

Asteroidi dy herë më i madh se Burj Khalifa do t’i afrohet Tokës më 27 maj

Më: 25 maj 2022 Në ora: 17:58
Foto ilustrim

Një asteroid dy herë më i madh se ndërtesa Burj Khalifa në Dubai, do t’i afrohet Tokës më 27 maj, sipas Qendrës së NASA-s për Studimet e Objekteve Afër Tokës (CNEOS).

Mos kini frikë: asteroidi, i quajtur 7335 (1989 JA), do të jetë larg planetit tonë rreth 4 milionë kilometra – ose gati 10 herë më shumë se distanca mesatare midis Tokës dhe Hënës.

Megjithatë, duke pasur parasysh madhësinë e madhe të shkëmbit hapësinor 1.8 kilometra në diametër dhe afërsinë relativisht të afërt me Tokën, NASA e ka klasifikuar asteroidin si “potencialisht të rrezikshëm”, që do të thotë se mund të shkaktojë dëme të mëdha në planetin tonë nëse orbita e tij ndryshon ndonjëherë dhe shkëmbi ndikon në Tokë.

Sipas NASA-s, 7335 (1989 JA) është asteroidi më i madh që do t’i afrohet Tokës këtë vit. Shkencëtarët vlerësojnë se asteroidi po udhëton me 76 mijë kilometër në orë.

Asteroidi që është rreth 1,799 metra i gjatë, është dy herë më i madh se Burj Khalifa në Dubai, ndërtesa më e lartë në botë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat