Anija kozmike e NASA-s, Voyager mbyllet pas 45 vjetëve

Shkencë & Teknologji

Anija kozmike e NASA-s, Voyager mbyllet pas 45 vjetëve

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 19:33
Foto ilustrim

Dy anije kozmike nga agjencia amerikane e hapësirës NASA do të mbyllen menjëherë pas misionit, i cili zgjati pothuajse 45 vjet.

Në vitin 1997, NASA nisi anijen kozmike Voyager 1 dhe Voyager 2, duke nisur aventurën më të madhe në histori të nisur me një anije kozmike pa pilot.

Sondat “vizituan” të gjitha planetët e jashtëm përveç Plutonit dhe transformuan të kuptuarit njerëzor të sistemit diellor dhe të kuptuarit e origjinës së tij. Megjithatë, udhëtimi 45-vjeçar ndëryjor i sondave legjendare po i vjen fundi. NASA ka filluar procesin e mbylljes poshtë anijes së saj kozmike, raporton businessinsider.

Asgjë e krijuar nga njeriu nuk ka udhëtuar aq larg sa këto dy sondat, dhe ato janë motivi që njerëzimi të ndërmarrë hapa të rinj në universin e gjerë.

Sondat kanë hapur mundësinë e eksplorimit të hapësirës dhe e kanë siguruar atë gjatë gjithë këtyre viteve. Se sa larg kanë shkuar është e pamundur të përshkruhet, sepse ata kanë udhëtuar më larg se çdo objekt i krijuar nga njeriu. Prandaj, këto udhëtime ka të ngjarë të mbajnë rekordin për dekada, nëse jo shekuj.

Vendimi për të reduktuar energjinë në minimum është marrë për të zgjatur jetën e sondave për disa vite të tjera, afati i “fikjes së butë” është vendosur në vitin 2030. Sidoqoftë, sondat i tejkaluan shumë pritjet për faktin se “jeta e tyre e ruajtjes” origjinale u vlerësua në vetëm katër vjet.

Sondat mundësohen nga reaktorë të rrugëve radioaktive që kanë siguruar energji për kompjuterët e vegjël që kanë funksionuar pa ndërprerje për dekada. Megjithatë, fundi po vjen patjetër, sepse energjia në sistemet e sondave është në rënie. Kjo do të thotë se gjithnjë e më shumë komponentë dhe pajisje duhet të mbyllen.

Misioni kryesor i sondave ishte të fluturonin mbi gjigantët e gazit Jupiter dhe Saturn, por ata bënë shumë më tepër punë. Në vitin 1990, Voyager bëri një fotografi të Tokës të njohur si Pika blu e zbehtë.

Fotoja tregon planetin si një pikë të vogël në një brez ndriçimi të shkaktuar nga rrezet e diellit që godasin një instrument anije kozmike. Fotoja është realizuar nga një distancë prej rreth 6 miliardë kilometrash nga Toka.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat