Vizituan Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, kthehen astronautët nga Turqia, Italia dhe Suedia

Shkencë & Teknologji

Vizituan Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, kthehen astronautët nga Turqia, Italia dhe Suedia

Më: 11 shkurt 2024 Në ora: 12:17
Foto ilustrim

Astronautët nga Turqia, Italia dhe Suedia zbarkuan në Tokë pas një vizite private trejavore në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në orbitën e Tokës.

Ekuipazhi u kthye në kapsulën e kompanisë private “Space X”, e cila ra në Oqeanin Atlantik në brigjet e Floridës, e ngadalësuar nga një parashutë.

Fluturimi drejt stacionit hapësinor është organizuar nga kompania “Axiom Space” nga Hjustoni, ku punon ish-astronauti i NASA-s, Michael Lopez Alegria, i cili ka shoqëruar tre pasagjerët.

Turqia, Italia dhe Suedia financuan fluturimin duke paguar 55 milionë dollarë për person për biletat. Ishte misioni i tretë i tillë i “Axiom Space”, i cili planifikon një tjetër këtë vit.

Ish-piloti turk dhe kapiteni i Turkish Airlines Alper Gezeravci, koloneli i Forcave Ajrore Italiane Walter Viladei dhe suedez Markus Vant, ish-pilot luftarak dhe kandidat për astronaut për Agjencinë Evropiane të Hapësirës, ​​shkuan në udhëtim.

Gezeravci, turku i parë që është në hapësirë, falënderoi Turqinë për “vendimin e saj të guximshëm dhe vendimtar për ta dërguar atë në hapësirë ​​për nder të 100 vjetorit të saj si republikë”.

Ndërsa ishin në stacion në orbitën e Tokës, astronautët kryen eksperimente shkencore dhe folën me studentë dhe zyrtarë nga vendet e tyre. Ata qëndruan në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor disa ditë më shumë se sa ishte planifikuar, sepse prisnin që moti të kthehej në Tokë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat