Shkodra nën ujë, Berisha në zonat e përmbytura: Ka kërcënime serioze

Shkodra

Shkodra nën ujë, Berisha në zonat e përmbytura: Ka kërcënime serioze

Më: 21 nëntor 2022 Në ora: 13:02
Sali Berisha

Kryetari i PD Sali Berisha ka vizituar  mesditën e sotme zonat e përmbytura në fshatin Kuç në Shkodër.

Berisha: I kam ndjekur me shumë shqetësim zhvillimet dramatike. Erdha këtu të shpreh solidaritetin dhe të shtoj se kjo është dëshmi e një papërgjegjshmërie të plotë të këtyre qeveritarëve të cilët mbrëmë kanë hapur tunelet e Komanit, kanë derdhur nga porta e Vaut të Dejës 2000 metër kub në sekondë dhe të gjitha këto sepse nuk dilnin dot nga skema e vjedhjeve.

Këto reshje kanë qenë tërësisht dhe plotësisht të parashikuara qoftë nga Instituti shqiptar i gjeoshkencës, por një njoftim ka bërë edhe stacioni meteorologjik italian, i cili ka parashikuar reshje ekstreme dhe përmbytje në alpet e veriut. Këto nuk kanë mjaftuar për Ramën dhe Ballukun sepse ata e kanë mendjen për të vjedhur. Janë mbi 2500 hektarë të përmbytur dhe ka kërcënime serioze.

Berisha deklaroi se qeveri ka qëndrim armiqësor ndaj Shkodër. Rreth 30 familje janë evakuuar nga Shkodra gjatë 24 orëve të fundit ndërsa 482 banesa kanë prezencë uji.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat