31 familje në Shkodër e denoncuan se po u merrte shtëpitë, reagon Gjon Shkambi: Jam pronari i godinave me letra

Shkodra

31 familje në Shkodër e denoncuan se po u merrte shtëpitë, reagon Gjon Shkambi: Jam pronari i godinave me letra

Më: 12 korrik 2023 Në ora: 13:35
31 familje në Shkodër e denoncuan se po u merrte shtëpitë, reagon Gjon Shkambi: Jam pronari i godinave me letra

Një ditë pas padisë në polici dhe akuzave të banoreve për thyerje të banesave dhe kërcënime, Gjon Shkambi, personi që pretendon se është pronari i ish-shkollës së rezervave në Shkodër, ka reaguar për mediat.

Ai thotë se është pronari i godinave ku jetojnë 31 familjet dhe pronat i ka me dokumentacion të rregullt dhe i ka fituar përmes proceseve gjyqësore.

Ai kërkon nga policia dhe përmbarimi, lirimin e pronave të tij.

Në vitin 2020, zyrën private të përmbarimit e kthyen mbrapsht me pretendimin se personi që pretendon se është pronari i tokës, ka dokumentet false dhe që atëherë çështja e 31 familjeve në lagjen “Skenderbeg” në Shkodër, po zvarritet neper dyert e institucioneve.

Por mbrëmjen e së hënës, banorët protestuan përpara komisariatit të policisë, pasi pretendojnë se personi në fjalë po dhunon banesat e tyre.

Banorët kanë arritur të filmojnë Gjon Shkamin, personin qe thotë se është pronari i godinës, teksa futet në shtëpitë e tyre pa leje.

Në vitin 1992, këto 31 familje, me vendim të bashkisë Shkodër janë vendosur në godinën e ish-shkollës së rezervave të ndërtimit. Banorët thonë se prona është akoma shtetërore dhe dokumentet janë falsifikuar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat