Fluks gjobash në Shkodër, kryesisht për tejkalim shpejtësie

Shkodra

Fluks gjobash në Shkodër, kryesisht për tejkalim shpejtësie

Më: 13 dhjetor 2023 Në ora: 14:01
Foto ilustrim

Gjatë një jave në Shkodër janë vendosur 635 gjoba, nga Policia Rrugore.

Policia ka ushtruar kontrolle të shtuara, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës, për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore dhe për të lehtësuar qarkullimin gjatë fashave të orareve me fluks të shtuar.

Si rezultat, janë proceduar në gjendje të lire 5 shtetas për veprën penale “Drejtimi i mjeteve në mënyrë të parregullt”.

Gjithashtu, janë ndëshkuar 323 drejtues mjetesh, për qarkullim me shpejtësi tej normave të lejuara; 88 për parakalime të gabuara; 23 shoferë, për përdorim të celularit, gjatë drejtimit të mjetit; 15 drejtues motomjetesh, për mosvendosje të kaskës mbrojtëse; 44 drejtues automjetesh, për mosvendosjen e rripit të sigurimit dhe 142 drejtues , për ndalim ose pushim të automjetit, në kundërshtim me sinjalistikën rrugore.

Policia Rrugore e Shkodrës vijon kontrollet në të gjitha akset rrugore urbane, interurbane dhe rurale, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë rrugore. Gjithashtu, apelon për zbatimin me rigorozitet të rregullave të qarkullimit rrugor, nga të gjithë përdoruesit e rrugës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat