E semurë më koronavirus, 37 vjeçarja nga Berati kishte dalë xhiro, i vendoset gjoba marramendëse... - Bota Sot
E semurë më koronavirus, 37 vjeçarja nga Berati kishte dalë xhiro, i vendoset gjoba marramendëse...

Shqipëria

E semurë më koronavirus, 37 vjeçarja nga Berati kishte dalë xhiro, i vendoset gjoba marramendëse...

Më: 31 korrik 2020 Në ora: 09:25

Një 37-vjeçare nga Berati, e konfirmuar me koronavirus e ka gjetur Policia jashtë shtëpisë, ku duhet të qëndronte e karantinuar, dhe i ka vendosur një gjobë të majme.

Policia thotë se e ka ndëshkuar me masë administrative 700.000 lekë shtetasen pozitive me COVID-19, pasi shkeli rregullat e vetëkarantinimit.

“Në kuadër të masave të marra për parandalimin e përhapjes së COVID-19, shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Berat dhe të Komisariateve në varësi të saj kanë ushtruar kontrolle të njëpasnjëshme në banesat e personave të prekur nga COVID-19, me qëllim respektimin me rigorozitet të vetëkarantinimit, si dhe në subjekte të ndryshme, për respektimin e protokolleve të sigurisë.

Strukturat e Policisë disponojnë listat e përditësuara me emrat e personave të prekur nga COVID-19. Në orare të ndryshme gjatë ditës dhe mbrëmjes, shërbimet e Policisë ushtrojnë kontrolle në banesat e këtyre shtetasve.

Nga kontrollet e ushtruara ka rezultuar se shtetasja E. Z., 37 vjeçe, e cila është infektuar nga COVID-19, kishte shkelur rregullat e vetëkarantinimit dhe kishte dalë jashtë banesës, duke u bërë burim infektimi për personat e tjerë.

Në zbatim të Aktit Normativ, për këtë shtetase, Policia e Beratit ka vendosur masë administrative 700.000 lekë.

Policia u bën thirrje të gjithë personave të prekur nga COVID-19, që të respektojnë me rigorozitet rregullat e vetëkarantinimit, të respektojnë distancimin social, lokalet dhe bizneset të respektojnë protokollet e sigurisë, në mënyrë që të gjithë të kontribuojmë në mbrojtjen nga COVID-19.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat