RAM-i më i shpejtë në botë - Bota Sot
RAM-i më i shpejtë në botë

Teknologji

RAM-i më i shpejtë në botë

Më: 13 qershor 2019 Në ora: 18:31
Ilustrim

Shkencëtarët grekë nga Universiteti Aristotel i Selanikut, duket se kanë arritur të zgjidhin një mister të njohur si "Muri i Kujtesës", në kuadër të krijimit të tyre më të ri të memories më të shpejtë RAM në botë.

Duke arritur një shpejtësi prej 10 Gb/s, dy herë më shpejt sa memoria normale, shkencëtarët e ri grekë kanë arritur sukses në atë që nuk u ka shkruar përdore gjigandëve të teknologjisë botërore.

Christos Vagionas, një shkencëtar dhe anëtar i Grupit të Kërkimit të ERAFOS, tha se inovacioni i tyre duhet të jetë i dobishëm në super kompjuterët, të cilat përdoren nga kompani të mëdha anembanë botës. Sipas tij, zakonisht merr një dekadë për të lejuar teknologjinë kryesore për super-kompjuterët.

Një nga pengesat kryesore që teknologjia kompjuterike përballet nga viti në vit është se procesorët rrisin shpejtësinë e tyre shumë më intensive se RAM. Kjo krijon një boshllëk të madh në punën e kompjuterit, i cili është një problem që ende nuk është zgjidhur.

Një ekip i ri shkencëtarësh nga Greqia, pas dhjetë vjetësh pune shkencore, mund të ketë krijuar një risi që mund të zgjidhë këtë problem global në fushën e kompjuterëve. Në të ardhmen, priten edhe rezultate dhe rezultate më të mira, pasi ekipi hulumtues synon të studiojë memorien optike me qelizat e shumta të memories duke përdorur gjatësi të ndryshme të valëve të lehta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...