Inteligjenca artificiale përmirëson Operan, funksioni i ri e bën jetën më të lehtë për përdoruesit

Teknologji

Inteligjenca artificiale përmirëson Operan, funksioni i ri e bën jetën më të lehtë për përdoruesit

Më: 8 maj 2024 Në ora: 10:48
Ky funksion mundësohet nga një sistem i inteligjencës artificiale (AI) i quajtur Aria që gjeneron përmbledhje artikujsh të gjatë.

Shfletuesi norvegjez i internetit Opera, ka marrë një veçori të re të “Summarize” (përmbledhjes), falë së cilës përdoruesit mund të marrin një përmbledhje të faqeve të internetit.

Ky funksion mundësohet nga një sistem i inteligjencës artificiale (AI) i quajtur Aria që gjeneron përmbledhje artikujsh të gjatë.

Me këtë funksion, AI kursen kohën e përdoruesve që kërkojnë vetëm të dhëna kryesore, sipas faqes së internetit të Opera, veçanërisht në blogun e kompanisë.

Për të aktivizuar funksionin, duhet të hapni tekstin në shfletuesin Opera, dhe më pas klikoni në tre pikat në këndin e sipërm të djathtë dhe zgjidhni seksionin “Summarize”.

Aria do të publikojë një përmbledhje teksti të artikullit që keni zgjedhur brenda pak sekondash.

Asistenti virtual i bazuar në AI do të jetë gjithashtu në gjendje të flasë një përgjigje me tekst, pra të lexojë një përmbledhje të tekstit të dëshiruar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat